Yoga Teknikleri

Yogaya başlayıp beden üzerinde keyifle çalışmak, yeni deneyimlerle karşılaşmak, bedenin gelişimini fark etmek, oldukça heyecanlı bir o kadar da merak uyandırıcı bir süreç. Bu süreci biraz daha zevkli hale getirmek için birkaç detayla öğreneceğimiz, farkındalığı arttıracak küçük bilgilerle aslında daha bilinçli yoga yapıyor olmak mümkün. Yoga öğretisinde sınırlamalar, kısıtlamalar elbette yok fakat bu disipline bir bütün olarak yaklaşmakta fayda var çünkü ne kadar bilinçli yoga yaparsak etkisini de o kadar hızlı keşfetmeye başlıyoruz. Bahsedeceğimiz küçük detaylar sizin hem fiziken hem zihnen daha kontrollü ve bilinçli kalmanızı sağlar, birkaçına beraber göz atalım!

Yogada Doğru Hizalanmanın Önemi

Doğru hizalanma en temelden yani yeryüzüne köklendiğimiz yer olan ayaklarımızdan başlar. Doğru konumlanmış ayaklar daha güçlü bir şekilde yeri itmemizi ve böylece duruşlarda daha uzun ve sağlam bir şekilde kalmamızı sağlar. Ayakların hizalanması doğru olduğunda bu otomatik olarak bedenin üst kısımlarına da yansıyacaktır, diz eklemi, üst bacaklar, kalça eklemi, omurga, göğüs kafesi, omuzlar ve en son olarak da baş doğru hizaya girecektir, hepsi birbiriyle bağlantılıdır ve bu bağlantı ilk önce ayak tabanında başlar. Doğru hizalanma hem asanayı (yoga duruşu) düzgün hissetmemizi sağlar hem de gerekli olan kas gruplarını orantılı ve dengeli çalıştırır. Yanlış hizalanma sonucu bir tarafa fazla veya eksik ağırlık verilirse bedende dengesizlikler meydana gelecek ve bedenin iki yanı arasında farklılıklar görülmeye başlanacaktır. Bu yüzden yoga dersinde verilen yönergeleri doğru uygulamak çok önemlidir. Aynı zamanda yanlış hizalanma asananın içindeyken bize kendimizi rahat hissettirmez, amaç doğru hizalanma ile duruşun etkisini maksimum yaşamaktır. Geçmişte yazılmış ‘yoga sutraları’nda doğru asana (yoga pozu) için şu tarif edilir; ‘ Asana, sağlam sabit aynı zamanda rahat ve konforlu olmalıdır.’ Bu tarife yoga pratiğimiz ilerledikçe daha fazla uymaya başlarız, böylelikle hem ileriki dönemlerde gerçekleşebilecek olan incinmelerden kurtulmuş hem de yoga duruşlarının etkisini yoğun bir şekilde hissediyor oluruz.

Düzenli Yoga Pratiği Yapmak

Her zaman, her şeyde olduğu gibi yogayı da düzenli yapıyor olmak, hem fiziksel hem ruhsal açıdan gelişim kaydetmemize yardımcı olacaktır. Yoga pratiğini devamlı hale getirmek bedenin güçlenip esnemesine, daha rahat kilo vermemize, bedenimizdeki toksinlerden arınmamıza ve iç organların, sinir sisteminin daha aktif çalışmasına fayda sağlar aynı zamanda dengeyi arttırıp, konsantrasyonu güçlendirir, bizi daha sabırlı biri yapar ve dış dünyayla derin bir bağ kurmamızı sağlar. Sadece bedensel bir aktivitenin yanı sıra yoganın rahatlatıcı etkisi günlük hayatımıza da yansımaya başladığında olaylara ve kişilere karşı daha farklı bir bakış açısı edinmeye başlarız. Elbette herkesin bu şekilde düşünüp yogayı hem zihinsel hem fiziksel dengede yaşaması mümkün değil, yoga bazımız için bir meditasyon aracı bazımız içinse fiziğine iyi gelen bir egzersiz yolu olacaktır. Aslında bu hayata karşı bakış açımız, değişime olan inancımızla ilgilidir.

Yogada Nefes Teknikleri

Yogada en önemli araç nefesimizdir. Doğru nefes teknikleriyle yoga duruşlarını zorlanmadan yapabilir, asanalarda daha rahat kalabiliriz. Burada önemli olan eğitmeninizin verdiği nefes yönergelerine doğru odaklanıyor olmaktır. Çünkü beden nefesi boşaltırken esnemeye başlar, zihin nefeslere odaklandığında sakin kalır, nefesi tutma eğilimindeysek beden daha da katılaşıp duruşlarda bizi zorlayacaktır. Doğru nefes alıp vermek bütün yoga pratiği boyunca odaklanmamızı arttırır, akciğerlerin oksijen kapasitesini arttırır, kan dolaşımını hızlandırıp bedeni ısıtır, böylece zorlandığımız duruşlarda bile sakince kalabilmek, nefesleri kontrol altına alabildiğimizde başlar. Yani yoga temelde bir bütündür, hepsini bir arada uygulayabilmek yoga seanslarından daha keyifli ayrılmamızı sağlayacak, günün geri kalanını daha verimli geçirmemize destek olacaktır.

Farklı Yoga Türleri

Yoga türleri arasında pek çok ekol mevcuttur. En temel ekollerin başında Hatha Yoga, Vinyasa    Yoga, Ashtanga Yoga gelir. Yin Yoga, Restoratif Yoga, Hamile Yogası gibi stiller de bulunmaktadır.

Hatha Yoga

 Bilinen en temel yoga stilidir. ‘Ha’ Sanskrit dilinde güneş, ‘Tha’ ay anlamına gelir. Hatha yoga bedendeki güneş (eril) ve ay (dişil) enerjisini dengelemek üzere dizayn edilmiş bir sistemdir. Bedenin ve zihnin nefesle birlikte bir araya gelip, duruşlarda uzun süre kalarak detaylı hizalanma, güçlenme ve esneklik kazanması amaçlanır.

Vinyasa Yoga

‘Vin’ kökünden türemiştir, ‘düzenli bir biçimde’ anlamına gelir. Yoga pozu ve nefesin sıralı halde birbiri ardına dizildiği bir seanstır. Vinyasa dersi belli bir temaya uyarak oluşturulur.

Ashtanga Yoga

 Yoganın sekiz kolu temsil edilerek oluşturulmuştur. Bütün bedenin güçlenip esnemesi için belli bir seri düzenli olarak tekrarlanır, nefes ve beden senkronizasyonu serinin etkisinin artmasına fayda sağlar.

Yin Yoga

Diğer yoga stillerinden farklı olarak Yin yogada duruşlar uzun ve pasif olarak deneyimlenir. Amaç bağ dokuya kadar ulaşıp bağ dokunun esnekliğini arttırmaktır.

Restoratif Yoga

Bu stilde bedeni iyileştirmek ve dinlendirmek, gerekli yoga ekipmanları kullanılarak kişiyi duruşlarda daha uzun süre konforlu bir şekilde tutup bağdoku esnekliğini arttırmak amaçlanır. Ruhsal ve fiziksel gevşemeye yönelik bir seanstır.

Hamile Yogası

Annenin rahat bir hamilelik dönemi geçirmesine, bebeği ile bağ kurabilmesine, hamilelik stresinin nefeslerle azaltılmasına yardımcı olur. Hamilelik sürecinin ileriki dönemlerinde oluşabilecek bel ve sırt ağrılarının önüne geçilmesine, kolay bir doğum için kalça bölgesinin esnetilmesine olanak sağlar.