Yogada Nefes ve Doğru Nefes Alma

Çoğu insanın günümüzde çektiği rahatsızlıkların başında, soluma ile ilgili düzensizliklerin oluşturduğu hastalıklar gelir. Dünya genelinde insanların pek çoğu artık doğal şifalanma yöntemi olarak, yogaya, meditasyona, nefes egzersizlerine başvuruyor. Doğru nefes alıp verme ve nefes alış-veriş süreci nasıl ilerliyor, nefesin yoga ile nasıl bir bağ kurduğunu yazının devamında beraber öğreneceğiz!

Nefesle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Bilindiği üzere her insanın bedeni, geçmişi, alışkanlıkları, hayat düzeni farklıdır. Bu farklar bizim nefes modellerimizi etkileyen aktiviteleri ve vücut pozisyonumuzu etkiler. Bunca farklılık arasında da tek bir ‘doğru nefes’ ya da ‘yanlış nefes’ diye bir tanım yapmak yetersiz kalır. Nefes alış verişi olabildiğince doğal bir süreçtir, bu sürece sürekli müdahale etmek, nefesi sürekli kontrol etmek, derinleştirmek doğal süreci bozar. Nefes modelleri devamlı vücudun ihtiyacıyla doğru orantıda olmalıdır. Aktivite seviyemiz her zamanki oksijen alımımızdan fazlasına ihtiyaç duyuyorsa derin ve hızlı nefes almak iyidir, ama bunu beden dinlenme halindeyken uygulamak gereksiz ve yanlış olacaktır. Fazla oksijen alımının bedeni şifalandırmaktan öte kandaki karbondioksit oranını dengesiz bir şekilde azaltacağı için birtakım rahatsızlıklara davetiye çıkarır. Aynı şekilde nefesleri gereksiz anlarda derinleştirip hızlandırmak gibi yukarıda da bahsettiğimiz nefesi tutma eğilimi de kandaki karbondioksit oranını arttıracağı için kanın Ph dengesi bozulur, metabolik ve kardiyovasküler rahatsızlıklar ortaya çıkabilir.

Nefes Alıp Verme Süreci Nasıl İşliyor

Doğal nefeslerimiz hiçbir müdahale gerektirmeksiniz, özgür ve akıcıdır. Beden nefes alırken şişer, genişler ve nefesi boşaltırken gevşer, daralır. Nefesin sağlıklı şekli budur, yoga pratiğinde ise doğal nefes alış verişler gözlemlenerek kişiler üzerinde ‘nefes farkındalığı’ uyandırılır. Nefes farkındalığı uyandığında, yoga pratiği boyunca uygulanacak olan nefes tekniklerine beden hazır hale gelir. Yogaya yeni başlayan kişiler genellikle nefes tutma eğiliminde olabilir. Nefes tutulduğu zaman soluma hızı düşer, ardından alınan derin nefesler bu durumu değiştirmez. Nefes tutma eğilimi genellikle, fiziksel, zihinsel ya da ruhsal zorluklar karşısında tetiklenir. Güçsüz olduğumuz durumlarda yapmaya eğilimli olduğumuz bir alışkanlıktır. Nefes farkındalığı, hem yoga dersinde hem günlük hayatta nefes tutma eğilimimizi azaltacaktır. Düzenli nefesler, bedensel ve zihinsel rahatlama sağlar, yoga pratiği boyunca kaslar nefes verme boyunca esner, eğer nefes tutulursa beden katılaşır, asanalarda (yoga duruşu) kalmak daha zorlu bir hale gelir.

Yoga ile Nefesin Bağlantısı

Yogada ders boyunca nefes alış verişlere odaklanılır, bu hem bedenin daha iyi esnemesini, zihnin daha iyi odaklanmasını hem de akciğerlerin günlük nefesler dışında derin nefeslerle desteklenmesini sağlar. Yogada aldığımız her nefes ‘Prana’ dır, yani; Yaşam Enerjisi, hayat kaynağımız. Pranayama teknikleri ise nefesi kontrol altına alarak yapılan nefes egzersizleridir, kişinin ilk önce nefes farkındalığını geliştirmesi, nefesi özgürleştirmesi, ardından bu teknikleri uygulayabiliyor olması beklenir. Bu yüzden yoga dersi boyunca öğrencinin, eğitmeninin verdiği nefes yönergelerine iyi odaklanması gerekiyor.

Ancak bu sayede nefesi fark edebilir, nefesle bağlantı kurabilir, aynı zamanda zihni sakinleştirebilirsiniz. Bedenin ve zihnin ihtiyaçlarına ne kadar kulak verirseniz, kendinizle ve nefesinizle kurduğunuz bağ o kadar gelişecektir!