Yoga ve Gündelik Yaşam

Yoga kavramı gerek ulaşılabilirliği açısından gerekse birçok yerde yapılıyor ve konuşuluyor oluşundan, artık ülkemizde oldukça yaygın hale geldi. İnsanlar yoga stüdyolarına kayıt oluyor, yoga eğitimlerine katılıyor, çeşitli atölyeler, workshoplar organize ediliyor, birçok yoga kampı düzenleniyor ve yogayla ilgili pek çok değerli yazılar Türkçeye çevrilerek bize rahatlıkla ulaştırılıyor. Bu bilgiler ışığında birçoğumuz yogayla daha fazla ilgilenir hale geliyoruz. Bu kadar fazla bilgi, görsel, yorum, aktivite dışında gerçekten yogayı yaşayabiliyor muyuz?

Yoga Seni Daha Aktif Biri Yapar!

Yoga yapmak hayat kalitemizi arttırır, daha aktif ve dinç hissetmemizi sağlar. Beden belli bir tempoya alıştıktan sonra vücut güçlenir, kaslar esner, beden daha rahat, kontrollü ve dinamik bir hale gelir. Yogada uygulanan nefes teknikleri sayesinde yaşam şeklimizle, günlük rutinlerimiz değişmeye başlar. Kendimize tanıdığımız öncelik artar, kendi kendini sevme bilinci uyanır, kendini seven, kendine şefkat gösteren bir kişi, etrafındakilere daha duyarlı ve sevgi dolu olmayı öğrenir. Güne başlamadan önce erken saatlerde yapılan yoga pratiği, günün geri kalanı için enerji toplamamızı sağlar, Surya Namaskar (Güneşe Selam) serisi, güneş doğarken yapıldığında bedeni uyarır, zihni arındırır, katılaşmış kasları esneterek gün içinde aktif bir bedenle hareket etmemize yardım eder. Sinir sistemini aktive ederek iç organların işleyişini düzenler, kas hafızasını kuvvetlendirir, konsantrasyonu arttırır, bize gündelik olaylara karşı daha geniş bir perspektif sunar. Sabahları pek fazla vaktiniz olmuyorsa iş çıkışı kendinize ayıracağınız 1- 2 saatlik zaman diliminde yapılan yoga pratiği ise, günün stresi ve kaosundan sizi uzaklaştıracaktır, yaşadığınız olumsuzlukları daha pozitif bir gözle yorumlayacaksınız, aynı zamanda uyku kalitenizi arttıracak, kendinizi daha dinlenmiş hissettirecektir.

Yoga Kendinle Bağ Kurmanı Sağlar

Yoganın zihin ve bedeni birleştirici gücünden artık haberdarız. Yani yoga yolu bize ilk önce kendi                      farkındalığımızı uyandırıp, kendi içsel temasımızı kurmamızı söyler, bu tabii ki ilk yoga dersinde gerçekleşecek bir şey değil; düzenli yoga pratiği, kendi bedenimizin keşfi, sonrasında kendi içimize dönebilme gayretiyle gerçekleşecek bir durumdur. Günümüz hayatında ise kendi kendimizle kurduğumuz iletişim yok denecek kadar az, başkalarının hayatıyla, günlük hayatın stresleriyle, gelecek kaygısıyla, geçmiş takıntılarımızla uğraşmaktan kendimizi keşfetmeye fırsatımız yok. İşte bu noktada yoga devreye giriyor; Yoga kendimizle bağlantı kurmamızı, daha sonrasında diğer canlılarla etkileşime geçmemize olanak sağlıyor. Yoga sadece yoga seanslarındaki duruşlardan ibaret değil, çok daha ötesi. Yoga bize unuttuğumuz fakat ihtiyaç duyduğumuz değerleri hatırlatıyor, şiddetsizlik, yalan söylememek, biriktirmemek (bu eşyadan tutun da çok fazla insana kadar uzayan bir liste), temiz olmak, tatminkarlık (var olana şükretme), çalışkanlık.. vb gibi disiplinler yogayı oluşturan basamakların sadece birkaçı. Gerçekten yoga yapan bir kişi bu disiplinleri koruyarak hayatını sürdürüyor, bu bizde iç huzur ve şükran duygularını arttırıyor. İşte bu gerçek ‘yoga yolu’.