Yoga Pilates arasında kalma!

Birçoğumuz için merak edilen sorulardan biridir, Yoga Pilates hangisi? İkisinden birine başlamadan önce muhakkak hepimiz bir ön araştırma yaparız, detaylı ve sağlıklı bilgiler almaya çalışırız, peki nasıl karar vermeliyiz, neye göre bir tercih yapmalıyız? Öncelikle yoga ve pilatesin birbirine oldukça benzer yönleri olmasına rağmen birbirinden farklı olduğu noktalar da vardır. Pilates bedeni güçlendirip, kas yapısında belli bir hacim yaratırken, yoga kendi ağırlığımızı taşıyarak yaptığımız duruşlar sayesinde güçlenen bedeni esnetmeye yardımcı olur. Nedir bu farklar ve ortak noktalar? Karar vermenizde size yardımcı olacak püf noktalarını detaylıca yazdık.

Yoga ile Bedenini ve Zihnini Keşfet

Pilates bedeni güçlendirir dedik, güçlenmiş bedeni aynı zamanda dengeye ulaştırmak ve esnetmek de yogayla beraber sağlanabilir. Sadece esnek bir beden ya da sadece çok güçlenmiş bir beden hem fiziksel olarak hem de zihinsel olarak dengesizliklere açık haldedir. Düzenli yoga pratiği yapan bir kişi ilk değişimi bedeninde gözlemler, beden hakimiyeti sağlandığında aynı şekilde zihin de daha meditatif bir hale gelmeye başlar. Zihnin üzerinde kurulan hakimiyet kişinin kendi öz benliği karşısında daha bütünleştirici bir bakış açısı kazanmasını sağlar. Kendisiyle uyum içinde olan bir kişi ilk önce başkalarıyla daha sonra tüm evrenle kendini bir bütün halinde hissetmeye başlayacaktır. Yoganın temel amacı da budur. Yoga öğretisi bize, sadece yoga duruşlarını denemeyi öğretmez aynı zamanda kendi varlığımızın özünü keşfedip hayat amacımızı bulmamızda bize yardım eder. Bu yüzden fiziksel açıdan esnek ve hoş görünmemizi sağlayan yoga, felsefesine de inebildiğimiz zaman bize kendimizle ilgili farklı deneyimler yaşatacak, hiç bilmediğimiz yollara ışık tutacaktır.

Bedenini pilates yaparak keşfedebilirsin. Bunu nasıl yapacağız peki? Vücudundaki eksiklikleri, fazlalıkları, omurga problemlerini ve daha fazlasını pilates hareketleri sayesinde anlayabilir, güçlendirebilir ve esnetebilirsin. Pilatesi hem aletli hem aletsiz dediğimiz, mat yardımıyla yaparız. Aletli pilatesin ve mat pilatesin etkileri birbirinden farklıdır. Aletli pilateste reformer pilates aletindeki yaylar yardımıyla hareketleri yaparız. Mat pilatesi kendi ağırlığımızla pilates matı üzerinde yaparız. İkisinin de etkisi büyüktür. İkisi de tüm kas gruplarını çalıştırır. Bedenimizi korumak, sağlam bir omurgaya sahip olmak ancak düzenli pilates yaparak gerçekleşecektir.

Beden ve zihin birbiriyle bağlantılıdır. Aslında bu yüzden pilatesin yogaya yoganın da pilatese ihtiyacı vardır. Pilateste de yogada olan duruşlar, hareketler, esnemeler vardır. Aslında iki ayrı egzersiz fakat birçok yönden de benzerdirler. Pilates yapacak olan kişide core kaslarına yönelik çalışma yapılır. Karın kasları hiçbir sporda bu kadar aktif çalışmaz. Genellikle de karın bölgesi hem kadınların hem erkeklerin sorunudur. Bu yüzden de pilates yaparak formda, fit kalarak bedeninize iyi bakarsınız.

Pilatesle Sağlıklı Bedene Nasıl Sahip Oluruz ?

 

 

Pilatesin birçok faydası vardır. Bedenimizi daha sağlıklı bir hale getirdiği kaçınılmaz bir gerçektir. Öncelikle kişiye, belki de normal hayatında yapmak istediği fakat yapamadığı muhteşem bir disiplin sistemi uygular. Tabii ki sadece pilates yaparak sağlıklı ve fit bir bedene ulaşmamız o kadar kolay olmayacak. Bunun için yapmamız gerekenler, biraz önce de belirttiğimiz gibi disiplin, sağlıklı ve doğru beslenme, pilatesi destekleyici kardiyovasküler hareketlerdir. Eğer pilatesi tam anlamıyla benimsemek istiyorsanız söylediklerimize dikkat ederek bu egzersizi yapmanız gerekir. Aynı zamanda pilatesi hayatımızın bir parçası haline getirmek gerekir. Yani belli bir süre yapılıp bırakmaktan ziyade hayatının bir bölümünü bu egzersize adamak gerekiyor. Daha sağlıklı bir bedene sahip olabilmek için bunu yapmamız gerekiyor. Egzersiz yapmak genel anlamda kişiye mutluluk hormonu dediğimiz serotonin salgılattığı için pilatesi de yaptığımız esnada ve yaptıktan sonra kendinizi daha daha sağlıklı, daha zinde ve daha rahatlamış hissedersiniz. Elbette ki pilates egzersizine yeni başlayanlar için her gün yapmak doğru olmayacaktır. Fakat haftada 2- 3 gün yapılmasını tavsiye ediyoruz. Size kattığı şeyler o kadar fazla olacaktır ki siz bile inanamayacaksınız. Vücudunuzdaki değişimleri görecek, beslenme düzeniniz değişecek, disiplinli bir yaşam süreceksiniz. Sağlıklı beslenme düzeni derken nelerden bahsediyoruz? Yağlı ve şekerli, karbonhidratlı besinlerden uzak durarak, mutlaka öğünler arasına ara öğün eklemek. Örneğin çiğ badem, fındık, ceviz, yoğurt.. gibi. Mutlaka bir öğünde protein alarak, bol bol su tüketerek kendinize düzenli bir beslenme programı oluşturabilirsiniz. Protein alımını özellikle pilates yaptıktan sonra gerçekleştirmeniz önemli bir detay olacaktır. Çünkü kaslar çalışıyor, yoruluyor, güçleniyor, egzersizi tamamladıktan sonra kas kaybetmemeniz için protein takviyesi beslenmede önemli yer tutuyor.

Yogayı Hayatına Uyarla

Yoga diğer spor alanlarından farklı olarak, hem beden üzerinde çalışır hem de zihin. Yani yoga pratiği aslında kendi bedenimiz üzerine yoğunlaşırken bir yandan da fizik boyuttan çıkarak zihnimiz üzerinde yoğunlaşmaya odaklanır. Yoga derslerinde temel kas grupları üzerinde çalışılır, bu kas grupları güçlendirilip aynı zamanda esnetilir, böylelikle beden dengeli hale gelir. Aynı şekilde bedenin dengelenmesi zihin üzerinde kontrol sağlamamıza yardımcı olur. Kontrol altındaki zihin daha berrak ve saf bir hale ulaşır. Bu da yaşam kalitemizi arttırıp, günlük hayatımızdaki stres faktörleriyle daha rahat başa çıkmamızı sağlar. Düzenli olarak yoga yapmak, yogaya vakit ayırmak kişinin aynı zamanda kendisine de vakit ayırmasıdır. Kendisiyle baş başa kalmış zihnin odaklanma kapasitesi artar, kendisi dışında gelişen olaylara daha duyarlı hale gelir, kendisiyle ve diğer tüm canlılarla etkileşime geçer. Yoga elbette sadece zihinsel bir öğreti değildir, aynı zamanda yoga dersi boyunca denenen bütün duruşlar sinir sistemi üzerinde etki yaratarak daha dinç hissetmemizi sağlar, eski yoga yazıtlarında yoga yapan kişinin ömrünün uzadığı, doğru nefeslerle hayat kalitesinin arttığından bahsedilir. Bağışıklık sistemini güçlendirir, postürü düzeltir, iç organlarının işleyişini düzenler. Doğru yapılan yoga pozları, bedenin kendi kendine şifalanma aracıdır. Yeni başlayanlar için yoga ilk başta zorlayıcı olabilir, ilk dersten önce çoğumuzda yeterince esnek değilim, daha önce hiç yoga yapmadım gibi ön yargılar ve kaygılar mevcut olacaktır. Fakat eğitmenin yönergelerine dikkatle uymak ve seviyeye uygun derslerin seçilmesi kısa sürede size keyifli bir yoga deneyimi sunmaya başlayacaktır. Unutmayın gelişim bir süreçtir, hiç kimse belli bir çaba sarf etmeden yol katedemez, hiç kimse fedakarlık göstermeden başarıya ulaşamaz, yogada sabır, sevgi ve özveri kısa sürede size ilerleme kaydettirecektir.

Size Hangi Egzersiz Daha Yakın?

Öncelikle iki egzersizin de birbirinden hem farklı hem de ortak noktaları olduğundan bahsetmiştik. Ve her konuda olduğu gibi aslında denemeden hangisinin size daha yakın olduğunu belirlemek zor. Bizim tavsiyemiz ikisini de denemeniz yönünde olacaktır. Çünkü hepimizin beden yapısı, hayatı yaşayış şekli, alışkanlıkları, hayata bakış açısı ve beklentileri farklıdır. Bunlar bizi biz yapan faktörler, karakterimizi belirleyen etkenlerin toplamıdır. Bunların sonucunda her beden ve her zihin özgün hale gelir. Fakat bunlara rağmen denemeden ne istediğimizi gerçek anlamda anlamamız zordur. Pilates de yoga da birbirini tamamlayıcı egzersizleridir, birbirleriyle bağlantılıdır. Pilates bedeni güçlendirip bedeni daha sağlıklı hale getirirken yoga da bedeni esneterek bize daha dengeli ve sağlam bir zihin sunar.