Yoga Nedir?

Yogaya başlamak isteyen ya da yeni başlayan üyelerimiz merak ediyorlar: Yoga nedir?

Yoga fiziksel bir faaliyet gibi görünse de aslında daha çok zihnimizi eğitmeye dayalı bir disiplindir, kişi bedeni üzerinde hakimiyet kurduğu an zihninin ve yaşamının üzerinde de etkin bir rol oynamaya başlar. Yoga, kişinin farkındalıkla bedenini ve zihnini eğiterek, kendi varlığını en üst seviyeye taşıma amacıyla kurulmuş bir Hint felsefesidir.

Yoganın etkileri nelerdir?

Yoganın amacı ‘bir olma’dır, eğer bu kavramdan yola çıkarsak, amaç, içimizdeki özü (Atman) tanıma, keşfetme ve bedenle bu özü buluşturmadır. Yoga pratiğini fiziksel boyuttan çıkarıp günlük hayata da bu felsefeyi entegre edebildiğimiz zaman gerçekten yoga yapıyoruz demektir. Yoga yapan kişi, yoga pratiği boyunca nefesini ve bedenini bir uyum içinde tutabilirse, fiziksel anlamda derin bir gevşeme, zihinsel olarak da daha dingin bir ruh haline kavuşacaktır. Doğru nefes alıp vermek kalp ve diğer önemli organlarımız açısından oldukça yararlıdır, uzun nefesler alıp vermek akciğerin oksijen kapasitesini arttırarak, bedene iletilen oksijen seviyesini yükseltir. Bu da yaşamsal fonksiyonların devamlılığı ve kalitesi açısından oldukça fayda sağlar, kasların esneyip uzamasına yardımcı olur.

Yoga pratiği boyunca parasempatik sinir sistemi de uyarılarak beden meditatif hale getirilir ve ilgili organların işleyişleri maksimum düzeye çıkarılır. Kişi kendi ağırlığını taşıyarak yoga pozlarına girdiği için aynı zamanda kasların kuvvetlenmesine, ton kazanmasına, gelişmesine yardım eder. Bedendeki değişimler birbirine bağlı olarak zihni de etkiler, yoga yapan kişinin farkındalığı ilk önce kendine karşı daha sonra dış dünyaya karşı artmaya başlar, kendisi ve çevresiyle daha bağlantılı hale gelir. Dinlenen zihin kişiye daha konforlu bir düşünce yapısı sunar, bu sayede bazı ruhsal rahatsızlıklarda da (anksiyete, depresyon, obsesyonlar..gibi) ciddi azalmalar görülür.

Genel olarak baktığımızda ‘yoga’ kişinin kendi kendini, kendi bedeni ve kendi özüyle şifalandırmasıdır. Yoga disiplininin tarihçesi çok uzak yıllara dayanır ve hala günümüzde varlığını korumaya devam eder, yoga pozları hiç değişmemiştir, yüzyıllar önce bedenin formuna en uygun ve en faydalı duruşlar oluşturulmuş ve hala da bunların uygulaması devam etmektedir. Tabi yoga dersine katılan kişilerin seviyesine göre duruşların modifiye halleri ya da varyasyonlarından faydalanılır. Günümüzde yoga ciddi anlamda bir üne kavuşmuştur ve yoga yapanların sayısı gün be gün artmaya devam etmektedir.

Yoga Nasıl Yapılır?

Yogaya başlayanların büyük çoğunluğunu genellikle sağlık sorunları olan kişiler oluşturur. Artık günümüzde bilinçli doktorların yönlendirmesi ya da kendisine iyi gelen kişilerin önermesi ile çoğu kişi yogaya başlamaya karar vermekte. Çok az bir kesim kendi kendine karar alıp yogaya başlamakta. Bu sağlık sorunlarının başlıcaları; omurga rahatsızlıkları, kas ve eklem ağrıları, duruş (postür) bozukluğu, migren, uyku bozuklukları, anksiyete, depresyon..vb.

Yoganın beden ve zihin üzerindeki iyileştirici etkisinden bahsetmiştik, peki nasıl yapılır bu yoga?

Yoga yapmaya karar verdiğimizde aslında kendimiz için bir şeyler yapmaya, kendimize vakit ayırmaya, kendimizle ilgilenmeye en önemlisi kendimizle tanışmaya da karar vermiş oluyoruz. Bu öğreti doğru yönlendirmeler ve düzenli pratikle kendi içimize yapacağımız bir yolculuğun ta kendisi aslında, yolculuğa rehberlik edecek kişi de yoga eğitmeniniz. Bu durumda seviyenize uygun derslere katılıp temel yoga duruşlarını deneyimlemek sizin için en iyisi olacaktır. Doğru hazırlanmış bir ders bedeninizi yavaş yavaş güçlendirip esnetmeye başlayacak, kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. İlk başlarda vücudu çok zorlamamak sizin için en iyisi olacaktır, yoga sakatlanmalarının oranı çok düşük olsa da, yanlış hizalanma ve iyi ısınmadan duruşları denemeye çalışma, süregelen bir rahatsızlığın olduğu bölgelere bilinçsizce yüklenme belli bir süre sonra sakatlanmalara neden olacaktır. Bu yüzden bir eğitmen eşliğinde yoga yapmak en sağlıklısıdır. Duruşları iyice kavrayıp, doğru hizalanma ilkelerini öğrendikten sonra evde kendi pratiğinizi deneyimleyebilirsiniz.

Ne Sıklıkla Yoga Yapmalıyım?

Yoga pratiği tamamen kişiye özeldir, yoga yapmaya başladığınızda etkilerini gözlemlemeye başlarsınız, her beden ve her zihin kendi deneyimini yaşar ve unutulmamalıdır ki herkesin vücut yapısı, zihin yapısı kendine özeldir. Beden belli bir tempoya alıştığında, postürde düzelmeler, bedende sıkılaşma, kaslarda güçlenme ve esneme görülmeye başlar. Ders boyunca yapılan yoga duruşlarıyla beden toksinlerden arınır. Haftada en az iki gün yoga yapmak başlangıç için idealdir. Daha sonrasında ders sayısı arttırılabilir, seviye ilerledikçe beden daha derin pozlara girebilecek, bu sayede yeni deneyimler edinecektir.

Yoga Türleri Nelerdir?

Yoga türleri arasında pek çok ekol mevcuttur. En temel ekollerin başında Hatha Yoga, Vinyasa Yoga, Ashtanga Yoga gelir. Yin Yoga, Restoratif Yoga, Hamile Yogası gibi stiller de bulunmaktadır.

 • Hatha Yoga:

  Bilinen en temel yoga stilidir. ‘Ha’ Sanskrit dilinde güneş, ‘Tha’ ay anlamına gelir. Hatha yoga bedendeki güneş (eril) ve ay (dişil) enerjisini dengelemek üzere dizayn edilmiş bir sistemdir. Bedenin ve zihnin nefesle birlikte bir araya gelip, duruşlarda uzun süre kalarak detaylı hizalanma, güçlenme ve esneklik kazanması amaçlanır.

 • Vinyasa Yoga:

  ‘Vin’ kökünden türemiştir, ‘düzenli bir biçimde’ anlamına gelir. Yoga pozu ve nefesin sıralı halde birbiri ardına dizildiği bir seanstır. Vinyasa dersi belli bir temaya uyarak oluşturulur.

 • Ashtanga Yoga:

  Yoganın sekiz kolu temsil edilerek oluşturulmuştur. Bütün bedenin güçlenip esnemesi için belli bir seri düzenli olarak tekrarlanır, nefes ve beden senkronizasyonu serinin etkisinin artmasına fayda sağlar.

 • Yin Yoga:

  Diğer yoga stillerinden farklı olarak Yin yogada duruşlar uzun ve pasif olarak deneyimlenir. Amaç bağdokuya kadar ulaşıp bağdokunun esnekliğini arttırmaktır.

 • Restoratif Yoga:

  Bu stilde bedeni iyileştirmek ve dinlendirmek, gerekli yoga ekipmanları kullanılarak kişiyi duruşlarda daha uzun süre konforlu bir şekilde tutup bağdoku esnekliğini arttırmak amaçlanır. Ruhsal ve fiziksel gevşemeye yönelik bir seanstır.

 • Hamile Yogası:

  Annenin rahat bir hamilelik dönemi geçirmesine, bebeği ile bağ kurabilmesine, hamilelik stresinin nefeslerle azaltılmasına yardımcı olur. Hamilelik sürecinin ileriki dönemlerinde oluşabilecek bel ve sırt ağrılarının önüne geçilmesine, kolay bir doğum için kalça bölgesinin esnetilmesine olanak sağlar.

Sende geç kalmadan yoga derslerimize ücretsiz deneme dersi ile katıl ve eşsiz yoga deneyimini edin!

Yoga Derslerini Ücretsiz Deneyin!

* Kişisel bilgilerinizi kimseyle paylaşmıyoruz. Detaylı bilgi için Gizlilik Politikasını tıklayabilirsiniz.