Restoratif Yoga Nedir?

Günümüz koşullarında stresten uzak yaşamak, gelecek kaygısı gütmeden an’da kalabilmek, kendimize bolca vakit ayırabilecek kadar rahatlamış bir zihne sahip olmak zor. Hatta birçoğumuz kendisine yeterince vakit ayırmıyor, nelerden zevk aldığını keşfetmiyor, sadece günlük koşuşturmacanın içinde gün doldurmakla yetiniyor, belki böyle olduğunun bile farkında değil. İşte bu tarz durumlarda aslında bedenimiz ve ruhsal durumumuz bize gerekli sinyalleri veriyor ama biz görebiliyor muyuz?

Restoratif Yoga ile Bedeni ve Zihni Yeniden Yapılandırmak

Yoga binlerce sene önce kurulmuş bir sistem, bir inanç değil, daha çok bir felsefe, bir disiplin. Ve bu disiplinin gayesi içinde yaşadığımız bedeni arındırmak, yaşam enerjisini (prana, nefes) içimizde hissetmek, tüm varlıklarla etkileşime geçerek yüce varlıkla bir olmak, saf bilince ulaşmaktır. Tabii ki yoga yıllar içinde değişime uğramadan günümüze ulaşabilmiş nadir sistemlerden biri, fakat bunun yanı sıra artık biz insanlar yoga disiplininin oluştuğu dönemlerdeki gibi değiliz ve modern dünya insanlar için çoğu şeyi modifiye etmekte ustalaştı. Restoratif yoga da insanların ihtiyacına göre düzenlenmiş bir tarz. Aslında B.K.S. Iyengar’ın asanaların içinde güç sarf etmeden kalabilmemiz için oluşturduğu sistemden de esinlenmiş denebilir. Iyengar, yoga seanslarında duruşları kemer, blok, sandalye, ağırlıklar, havlu, battaniye gibi ekipmanlarla destekleyerek daha konforlu bir hale getiriyordu. Restoratif yoganın da amacı bu, duruşların içinde daha rahat ve uzun süreli kalabilmek ve tam gevşeme sağlanabilmesi için bu ekipmanlarla beden desteklenir. Yin yogada olduğu gibi duruşlarda oldukça uzun süre beklenir. Bu da bedenin tamamen gevşemesine, yoğun bir şekilde esnemesine olanak tanır. Beden ne kadar hareketsiz kalırsa zihin o kadar sakin ve sessiz kalır. Yin yogadan farklı olarak Restoratif yoga tamamen sinir sistemi üzerinde çalışır. Yin yoga daha çok bedendeki meridyen sistemi, fasya, bağ doku ve enerjik bedenin arındırılması, çakraların temizlenmesiyle ilgilenir.

Restoratif Yoga ile Bırakabilmenin Özgürlüğünü Hissedin

Restoratif yogada duruşlarda çok daha uzun süre kalınır, bütün bedenin altı bolster ve battaniyelerle desteklenir gerekirse birkaç adet kullanılarak bedenin yeryüzüyle teması arasındaki bütün boşluklar doldurulur, böylece beden kendini tam olarak bırakabilir. Amaç tamamen bırakmayı araştırmak, bırakışın neler hissettirdiğini gözlemlemektir.

Restoratif yoga sağlıksız bedeni ya da zarar görmüş bedeni iyileştirmeye yönelik çalışır. Bedenin tekrar iyileşmesini tekrar sağlıklı hale gelmesini sağlar. Burada sakatlıktan kasıt sadece fiziksel bir yaralanma ya da kronikleşmiş bir rahatsızlıkla sınırlanmamalıdır. Gündelik yaşamın stresine maruz kalmış zihin de sakatlanmış bir beden kadar yenilenmeye ihtiyaç duyar. Restoratif yoga bu noktada ikisini de iyileştirmeyi amaçlar. Restoratif yoga bedenin sakatlanmış belirli bölgelerini tekrar restore etmeye odaklanırken Yin yoga, bağ dokunun en derin kısımlarına ulaşıp o bölgeyi esnetmeye odaklanır. Pasif duruşlarla birlikte –aktif ve yang duruşlara göre- beden belki de 3 – 4 dakika sürecek olan uzun duruşların içinde rahatsızlık duyacaktır fakat bu rahatsızlığın fiziksel mi ruhsal mı olduğunu keşfetmeyle yüzleşecek, kendi içsel gözlemini yapma fırsatı yakalayacaktır.

Adım Adım İlerledikçe Zihnin Derinliklerine Açılacaksınız

İlk seviyelerde Restoratif yogada küçücük bir hareketin, ince bir düzeltmenin tüm asanayı nasıl komple değiştirdiğini öğreniriz. Daha derin seviyede, içimizde bastırdığımız duygular yüzeye çıkar. Zor ve acı verici duygular içindeyken oturmanın nasıl olduğunu öğreniriz, aslında onlarla baş etmeyi de deneyimleriz, onların üzerinde çalışırız aynı zamanda zor gelen asanaların içindeyken sabırla durmayı ve zorlanmamıza rağmen nefeslerle kalabilmeyi gerekirse duruşta düzeltme yapmayı ve hala gülümseyebilmeyi öğreniriz.

Eğer bir sakatlık sonucu Restoratif yoga yapmaya karar verdiyseniz, bunu dersten önce muhakkak eğitmeninizle paylaşmanız gerekir. Çünkü eğitmen sizin bedeninizdeki rahatsız bölge için duruşu modifiye edebilir, sizin için destek ekipmanlardan yararlanabilir. Böylelikle hems rahatsızlığınızı şifalandırıcı etkiyi hem de kendi zihinsel gevşemenizi daha iyi hissedebilirsiniz, aynı zamanda duruş sizin için daha konforlu bir hale gelecektir. Daha önce de bahsettiğimiz gibi Restoratif yoganın temel amacı hem ruhu hem bedeni, gevşemeyle birlikte canlandırmaktır. Daha aktif ve tempolu yoga ekollerini uygulamayı seven biriyseniz bile Restoratif yoganın yavaş, sakin ve enerjiyi yenileyen stilinden faydalanabilirsiniz. Restoratif yoga stili aynı zamanda ileriki yaştaki kişiler, bedeninde tedaviye yönelik rahatsızlıkları olan kimseler ve kaygı bozukluğu, stres gibi ruhsal rahatsızlıklar yaşayan kişiler için de uygundur.

Hangi stilde yoga yapıyorsak yapalım temel amacımız bedenin ötesinde bir keşfe çıkmaktır. Beden bu yolda sadece bir araçtır. Bizim amacımız bu aracı doğru kullanarak, onu arındırarak, dinlendirerek, ateşleyerek, sevgi ve şefkat göstererek kullanmaktır. İhtiyaç duyduğumuzda daha tempolu, bedeni güçlendirmeye yönelik yoga seanslarına katılabiliriz. Ya da bazen sadece esnemek, yorgun bedeni dinlendirmek, kendimizle baş başa kalabileceğimiz yoga seanslarını tercih edebiliriz. Kendimizi dinlemek, bedenimizi iyi tanıyıp ihtiyaçlarına kulak vermek tam olarak bu açıdan önemlidir. Her zaman aynı yolu takip ederek farklı sonuçlara ulaşmayı beklemek gereksiz bir çabadır. Bazen tamamen akışına bırakıp olacakları keşfedip gözlemlemeye alan açmak en faydalısıdır. Bedenin ihtiyaçlarını dinleyip her stilden yoga seansına katılıp kendiniz için en uygununu bulmak keyifli bir süreç olacaktır!

 

Kaynak: www.doyouyoga.com