Reformer Pilates Nedir? Faydaları Nelerdir?

Reformer pilates, farklı direnç seviyelerine karşı yapılan çok çeşitli egzersizler ile kasları güçlendirmeye ve omurgayı düzeltmeye yardımcı olan, reformer aleti ile uygulanan bir pilates egzersiz sistemidir. Reformer pilates ile, oturur ve yatar pozisyonda, reformer aletinin üzerindeki vücudun farklı bölgelerini çalıştırmaya yarayan çeşitli aparatlarla, vücudun hemen her kas grubunu çalıştırmak mümkündür. Dolayısıyla reformer pilates, günlük hayatta veya başka egzersizlerde çok fazla kullanamadığımız kasları çalıştırması itibariyle sağlıklı bir beden için tercih edilebilecek en iyi egzersizlerden biri!

Reformer Pilatesin Kökeni ve Kullanım Şekli

Reformer aleti, Joseph Pilates tarafından geliştirilen ve savaşta yaralanan askerleri iyileştirmek, zarar görmüş kasları güçlendirmek, bedenin iyileşme sürecini hızlandırmak için programlanmış bir düzenektir. Tabii ki günümüzdeki reformer aleti Joseph Pilates’in kullandığı aletten çok daha gelişmiş bir durumda. Reformer aletinin düz bir platformu vardır. Üzerinde yatılan yeri taşıyıcı, ayaklarımızı koyduğumuz footbar, omuzlarımızı dayadığımız omuz blokları, boynumuzu koyduğumuz boyunluklar, yaylar ve elciklerden oluşur. Taşıyıcıyı hareket ettirebilmek için ellerden ve ayaklardan çekilip itilebilir. Vücut ağırlığı ve yayların direnci, kendi beden ağırlığımızı ve yayların direncini taşımayı daha zor kılar, bu da bedenin daha kısa zamanda güçlenmesi anlamına gelir. Pilatesin ‘altı temel prensibi’ vardır, bu prensipler reformer pilates için de geçerlidir, bunlar; konsantrasyon, stabilizasyon,kontrol,akıcılık,nefes,kesinliktir. Bu ilkelere uyarak yapılan bir pilates egzersizi ya da reformer pilates egzersizi, size bedeninizi doğru kullanmayı öğretir ve kısa zaman içinde çalışmalarınızın faydasını görmenizi sağlar.

Reformer Aleti Nasıl Kullanılır?

Reformer aleti, çok amaçlı bir alet olarak bilinir. Reformerı kullanırken sadece tek bir hareket üzerinde durulmaz. Yayların desteğiyle itişler, iplerle çekişler, esneme hareketleri gibi bir çok hareket yapılabilir. Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta reformer aletini kullanmayı bilmeyen biri, tek başına reformer pilates yapmamalıdır. Mutlaka uzman bir eğitmen eşliğinde çalışılmalı, hareketler ve bedenin uyumu eğitmen tarafından kontrol edilmelidir.

Reformerda  bir harekete başlamadan önce yayların seviyesini belirlemek en önemli detaydır. Her harekette aynı yayla çalışmak yanlış olacaktır. Kişinin seviyesi ve hareketin akışına göre yayların seviyesi belirlenir, bu da vücudun doğru çalıştırılması, gücü doğru oranda kullanma anlamına gelir. Böylelikle bedeniniz reformer aletinden maksimum fayda sağlar. Aynı zamanda mutlaka elciklerin aynı hizada olmasına, boyunluğun tamamen yatık kalmamasına (yine bazı hareketlerde değişiklik gösterebilir) dikkat edilmelidir.

Kimler Reformer Pilates Yapabilir?

Reformer pilatesi herkes yapabilir. Sadece akut dönemlerde yapılmamasına dikkat edilmelidir. Akut dönemden kasıt; ağrılı regl dönemleri,yine ağrılı bel ve boyun rahatsızlıkları gibi, devam eden ağrılı süreçlerdir. Özellikle reformer pilates yapması gereken kişiler; bel fıtığı, boyun fıtığı,omurga problemi olan kişilerdir (kifoz, skolyoz, lordoz). Tabii ki bunların haricinde daha sıkı ve esnek bir vücuda sahip olmak isteyenler de reformer pilates ile mutlaka tanışmalı!

Çoğu kişiye göre reformer pilates, çoğunlukla kadınlar tarafından yapılan, erkekler arasında yaygın olmadığı düşünülen bir egzersiz programıdır. Aslında bu bir önyargıdan ibaret, günümüzde birçok erkek reformer pilates yaparak daha güçlü kaslara, daha dik bir duruşa sahip olmanın avantajını kullanıyor. Bu durum sadece kadınların reformer pilatese daha çok ilgili olması sebebiyle genel kanıya dönüşmüş vaziyette. Pilates, genel anlamda duruş bozukluklarını iyileştirmesi ve düzeltmesiyle ilgili bir egzersiz olduğu için aslında cinsiyet gözetmeksizin erkek, kadın reformer pilates egzersizlerine başlayabilir!                                    

Reformer Pilatesin Faydaları Nelerdir?

 • Omurga problemlerini azaltır ve iyileştirir.
 • Bedene esneklik kazandırır.
 • Pelvik taban kaslarını güçlendirir.
 • Postürü (duruşu) düzeltir. Gün içinde dik durmanızı sağlar.
 • Vücudu sıkılaştırır, şekillendirir.
 • Daha güçlü bir vücuda sahip olmanızı sağlar.
 • Hareket kabiliyetini arttırır.
 • Omuz, sırt ağrısı, bel ağrısı gibi problemlere iyi gelir.
 • Reformer pilateste 100’den fazla hareket deneyebilir ve farklı kas gruplarınızı çalıştırabilirsiniz.
 • Vücut rahatlar ve kendinizi daha hafif hissedersiniz.
 • Alt karın kaslarını sıkılaştırır.
 • Vücudun daha dengeli olmasını sağlar.
 • Nefesi düzenler.
 • Reformer pilates sayesinde normalde yapamadığınız pilates hareketlerini iplerle direnç uygulayarak daha kolay yapabilirsiniz.
 • Stresi azaltır.
 • Kan dolaşımı hastalıkları ve eklem rahatsızlıklarının oluşmasını engeller.