Reformer Nedir? Neden Farklıdır?

Reformer pilates artık sıkça karşımıza çıkan bir egzersiz türü, kilo vermede, kasları esnetip güçlendirmede oldukça etkili, popüler ve ülkemizde hızla yaygınlaşıyor. Reformer pilatesi uygulamaya döktüğümüzde ilk önce reformer aletiyle tanışmamız gerekiyor. Peki nedir bu meşhur ‘reformer’, ne işe yarar? Gelin birlikte öğrenelim!

Reformer Aleti Nedir, Kökü Nereye Dayanır?

Reformer, Fransızca bir kelimedir ve anlamı; yeniden oluşturmak, yeniden kurmak, yeniden şekil vermek, açığa çıkarmak, tutumunu düzeltmek, iyileştirmektir. Yani özetle reformerın kelime anlamı yenilenmek, dönüştürmektir. Reformer; pilates aletlerinin arasında en çok bilinen ve tercih edilen alettir. Reformer aletinin ilk tasarımı, Joseph Hubertus Pilates tarafından 1. Dünya Savaşı döneminde yaralı askerleri yataklarında tedavi etmeye başlamasıyla oluşturulmuştıur. O dönemde kısıtlı imkanlar ve materyal eksikliği sebebiyle reformerin ilk gelişim hikayesi, hastane yataklarına takılan yaylarla, kemerlerle ve lastiklerle başlamıştır. Amacı ise yatağından kalkamayan askerlerin, yerinden kalkmak zorunda kalmadan yeterli güç uygulayabildikleri yaylarla belli  bir dirence karşı yaptıkları egzersizlerle güç kazanmak ve daha hızlı bir iyileşme sağlamaktır. Günümüzde ise birçok değişimden geçerek gelişen reformer aleti, beş yüzden fazla hareket kapasitesiyle ve daha iyi sonuçlar vermesiyle çok daha geniş kapsamlı bir kullanım alanı sunar.

Reformer Aletinin Genel Özellikleri Nelerdir?

Reformer aletinin üzerinde bir platform vardır, bu platform hareket eden raylı sistemden oluşur, bu bölüm direnç seviyeleri farklı olan yaylarla desteklenir ve footbar dediğimiz ayakların dayandığı bölüme bağlanır. Platformun üzerinde ise omuzlarınızın dayandığı omuz destek ünitesi ve boynunuzu, başınızı rahat yerleştirebileceğiniz ufak bir bölüm bulunur. El ve ayak sabitleyicileri, halatlar ve makaralar bulunur, bunlar itme çekme kuvveti uygularken kullanılır. Aletin eni standartken boyu kişiye göre ayarlanabilmektedir. Yaylı ve kızaklı bir sistem olduğu için çarpma durumlarının olmaması ve boynun sabitlenmesi için stoper bulunur. Kişiyi sabitleyerek çalıştırmasının yanı sıra, doğru açılarla birleşerek vücudun her bölgesine ayrı güç uygulanmasını sağlar ve vücudun kendi ağırlığının kullanıldığı çeşitli direnç egzersizleriyle kişinin bedeni üzerinde, kas kazanımında, kasların esnemesinde, omurga hareketliliğinde daha etkili sonuçlar görmesini sağlar. Vücut ağırlığıyla yayların direnci birleşir ve bu da zorluk derecesinin daha kolay ayarlanmasını sağlar. Reformer aletinin standart boyda ve direnç ayarlarında olmayışının en önemli nedeni herhangi bir engel gözetmeksizin, kişilerin kas kısalığı, omurga rahatsızlıkları, eklem hastalıkları ve esneklik gibi faktörleri göz önüne alınarak kişiye göre ayarlanabilir olmasıdır. Bu sayede her tipte vücut reformer aletiyle rahatça çalışabilir. Yani reformer aleti, boy, kilo, spor geçmişinin olup olmaması ile ilgilenmeden, size özel bir çalışma şekli sunar.

Reformer Egzersizlerinin Amacı Nedir?

  • Vücuda güç kazandırmak.
  • Vücudu doğru şekilde geliştirerek esnetmek.
  • Denge merkezini güçlendirmek.
  • Postürel bozuklukları düzeltmek.
  • Doğru nefes alış-verişini sağlamak.
  • Eklemleri güçlendirmek.
  • Bedenin dik durmasında büyük önem taşıyan core (karın) kaslarını çalıştırıp güçlendirmek.
  • Vücudu stabilize etmek.

Reformer Aletinin Diğer Pilates Aletlerinden Farkı Nelerdir?

Reformer aleti diğer aletler arasında, daha etkin kullanımı ve hareket kapasitesinin fazlalığı sayesinde en çok tercih edilen pilates ekipmanıdır. Pilates aletlerini sıralayacak olursak; cadillac, tower, chair, barel ve reformerdır. Reformerı diğer aletlerden ayıran özellikleri ise; yaylı bir sistem olması ve bu yayların kişinin direnç kapasitesine göre ayarlanabilir olması ve kızaklı bir sistem olup vücudu sabit pozisyonda hareket ettirebilmesi, el ve ayak sabitleyicileri sayesinde vücut ağırlığını yay dirençleri ile birleştirerek hareket ettirmesidir, aynı zamanda beş yüzden fazla hareket yelpazesiyle diğer aletlere göre çeşitliliği ve beden üzerindeki etkileri çok daha fazladır.

Tower aleti ile reformer aleti genellikle birbirine benzetilir. Aralarındaki fark tower’ın kelime anlamından da anlaşıldığı gibi üzerinde kuleye benzer sabitleyicilerinin olmasıdır. Bunlar istendiğinde çıkarılabilir. Reformerla benzerlikleri ise yine reformerla aynı işlevleri gösteren kızaklı sisteme, farklı dirençte yaylara, el ve ayak sabitleyicilerine sahip olmasıdır. Cadillacta ise sadece sabit bir platform ve sabitleyici demirler bulunur, işlevi reformerdan çok daha farklıdır. Chair, kutu şeklinde olup dört farklı direnç yaylarından oluşur. Barel, oval kesim bir kutu gibi olup, tahta basamaklardan oluşur. Reformer aletinin en temel farkı kişiyi sabitleyerek kişinin çeşitli bölgelerini çalıştırırken, vücudu simetrik olarak şekillenedirmesidir.

Reformer Aletini Herkes Kullanabilir Mi?

Reformer pilatesi denemek  isteyenlerin en çok sordukları soru; acaba ben yapabilir miyim, acaba vücuduma zarar verir mi, acaba boyum kilom müsait mi, sağlık problemlerime elverişli olur mu? Reformer kullanmak için yaş, boy, kilo, cinsiyet, fark etmez. Ancak kişinin belirli bir rahatsızlığı varsa doktor onayı alarak reformer pilatese başlayabilir. Reformerda boy standartı olmadığı için kişilerin boyuna göre uzunluk ayarlanabilir, kilolu olduğunuzu düşünerek reformer pilatese başlamaya çekiniyorsanız aynı şekilde yayların dirençleri de ayarlanarak sizin fiziki yapınıza göre reformer aleti uygun hale getirilir.

Yaş sınırında ise çocuklar için 10 yaş reformer pilates için uygundur. Kırklı, ellili yaşlar ise kemiklerin ve kasların yavaş yavaş güçsüzleşmeye başladığı bir dönem, eğer bu yaş grubundaysanız reformer pilates tam size göre! Çünkü bu dönemde güçsüzleşen kasları aktif etmek, omurganın esnekliğini arttırmak sizin yaşam kalitenizin de artacağı anlamına gelir. Kısacası reformer aletiyle yapılan pilates her yaş grubuna her boya ve kiloya her cinsiyete hitap eden bir egzersiz disiplini. Vakit kaybetmeden reformer pilatesle tanışın!