Pilatesle Yağ Yakılır mı?

Sağlığımızı korumak için yaptığımız, dünyanın her yerinde uygulanan son yılların gözde sporlarından biri olan pilates; vücudumuzun sıkılaşıp, incelmesine yardımcı olmakla beraber daha esnek, daha güçlü kaslara da sahip olmamızı sağlıyor. Kilo vermeye yardımcı, sıkılaştırıcı, omurgayı güçlendiren, bedene esneklik kazandıran pilates  aynı zamanda yağ yakımını da sağlıyor mu?

Hangi Pilates Programları Daha Fazla Yağ Yakar?

Pilates artık çoğumuzun da bildiği ve adlarına aşina olduğumuz iki türde yapılır; aletle yapılan ‘reformer pilates’, mat üzerinde yapılan ‘mat pilates’. Her ikisi de vücutta gözle görülür bir fark yaratır, yani birkaç dersin sonunda bedeniniz şekillenmeye, incelmeye ve kaslarınız uzamaya başlar. Aletli pilates egzersizlerinde kas ve iskelet sisteminize özel olarak tasarlanmış reformer pilates aleti yardımıyla özel direnç çalışmaları uygulanır. Bu sayede pilates çalışmalarından alacağınız verim artar. Mat pilates çalışmalarında vücudunuza kendi kaslarınız ve basit ekipmanlar yardımıyla direnç çalışmaları uygulanır. Her iki pilates programında da yağ yakımını arttırmak mümkündür ve pilates çalışması bu yönde şekillendirilebilir. Özel pilates derslerine başlamadan önce alınan ölçüler ve yapılan postür analizi sayesinde neye ihtiyaç duyduğunuz eğitmeniniz tarafından tespit edilir ve pilates ders programınız bu yönde oluşturulur. Eğer gelen birey, zayıf ve güçsüz ise; eğitmen kişiyi güçlendirip, kas alımını arttırmaya yönelik bir çalışma programı sunar. Eğer kişi, bazı bölgelerinden şikayetçi ise hem bölgesel olarak hem de kalori yakımını hızlandırıcı çalışmalar faydalı olacaktır. Pilates grup çalışmalarında eğitmeninizle birebir çalışıyor olmasanız bile, bedeniniz ders boyunca yakından takip edilir ve ihtiyacınıza göre hareketler eğitmen tarafından sizin için modifiye edilebilir.

Pilates Ne Kadar Yağ Yakar?

Pilates, başlangıç orta ve ileri düzeyde olmak üzere üç kategoride yapılır. Yağ yakmak için çoğunlukla yaptığımız sporlar, kardiyo ağırlıklı sporlar olarak bilinse de ileri seviye pilates dersleri de oldukça efor sarf ettiğimiz, yağ yakımının hızlandığı dersleridir  Çünkü; nabız yükselten sporlar yüksek yağ yakımını destekler. Bu durum kişinin kilosu, gün içinde tükettiği kalori miktarı ve ne kadar hareket ettiğine göre de değişiklik gösterebilir. Örneğin; altmış kilo olan bir kişi başlangıç seviyesinde yaptığı bir saatlik pilates egzersiziyle 220 kalori yakar. Bu o kişi için başlangıç düzeyine göre yeterli ve kişiye iyi gelen bir programdır.  Gelişim arttıkça ve egzersizlerin zorluk seviyesi yükseldikçe yakılan kalori miktarı da artar, kişi bu dersi kaldırabilecek donanıma ulaşmıştır. Bu gelişim eğitmeniniz tarafından her ders takip edilerek, bir sonraki derse sizi daha fazla geliştirecek hareket serileri eklenir, böylelikle yağ yakımı devamlı ve kontrollü bir şekilde ilerler.

Daha Fazla Yağ Yakmak için Başka Neler Yapılabilir?

Diyelim ki, pilatese yeni başladınız ve haliyle ileri seviye pilates egzersizleri yapabilecek seviyede değilsiniz. Egzersiz rutininize pilates egzersizleriniz haricinde günlük kalori yakıcı, yağ yakımını hızlandırıcı  programlar ekleyebilirsiniz. Yani pilatese ek olarak kardiyo egzersizi de yapabilirsiniz. Bunlara, koşu, tempolu yürüyüş, aerobik, spinning ve kardiyo pilates gibi tempolu, kan akışını hızlandıracak, yağ yakacak, bedeni hareketlendirecek egzersizler örnek gösterilebilir. Tabi her beden ve her metabolizma birbirinden farklıdır, zaten çok tempolu, düzenli bir hayatınız varsa günlük yürüyüşler, pilates egzersizinin yanında ekstra destek görevi görür fakat kilo problemi yaşayan biriyseniz, hareket alanınız kısıtlıysa, biraz daha tempolu aktiviteler, kardiyo pilates, tempolu yürüyüş, zaten yapıyor olduğunuz düzenli pilates rutininize ek olarak ideal olacaktır!