Pilatesle sıkılaşma nasıl olur?

Pilates sıkılaştırır mı? Pilatesle sıkılaşlama nasıl olur? Pilatesle kaç derste sıkılaşırım?

Pilates nasıl sıkılaştırır?

Pilates, omurgayı sabitleyen merkez kasları ve karın kaslarını kontrol etme yeteneğini arttıran, her egzersizde esnetme ve kasılma aktivasyonlarının gerçekleştirildiği, bu sayede vücudu sıkılaştırmak için yapılan bir egzersiz şeklidir. Pilates yaparken genellikle karın ve sırt kaslarımız ağırlıkta olmak üzere vücudunuzun hemen her bölgesi etkili bir şekilde çalışır.

Pilatesle kaç derste sıkılaşırım?

Pilates, sıkılaşmanın en etkili olduğu egzersizdir. Vücut, 10 ders gibi kısa sürede kendini toparlar, forma girmeye başlar. Pilates hareketlerini yaparken doğru yapmaya özen göstermek gerekir. Yanlış yapılan hareket sıkılaşmaktan çok vücuda zarar verecektir. Yapılan tüm pilates egzersizlerinde (mat, reformer, cadillac, barrel, chair) hareketi yaparken doğru nefes ve doğru duruş en önemli faktördür. Hareketlerde tüm gücü ve kuvveti doğru nefes alıp vererek yaparız. Bu durum tüm hareketlerde geçerlidir. İleri seviyelerde yani karın tamamen güçlendiği zaman hareketleri daha doğru yapmış oluruz.

Pilateste vücudun denge kontrolünün artmasından tutun, eklem hareketliliğinin artmasına, kuvvet ve esneklik kazanıp kasların uzamasına kadar bir çok faydalarını görebiliriz. Günlük yaşantımızda özellikle iş hayatında masa başı iş yapıyorsak yaptığımız egzersizlerin oldukça faydasını göreceksiniz.

Sıkılaşmak için haftada kaç gün pilates yapmalı?

Vücutta sıkılaşmayı kısa bir zamanda olmasını beklememek gerekir. Sıkılaşmayı isteyen bir kişi haftada 2 veya max 3 gün uzman bir eğitmen eşliğinde egzersizleri yapmalıdır. Her gün egzersiz yapmak faydadan çok zarar olacaktır. Kaslar yorulmuş olacak ve yaptığınız egzersiz hiçbir işe yaramayacaktır. Haftada 1 kere yapılan egzersiz de yetersiz kalacaktır.
Doğru ve kontrollü yapılan egzersizler ancak istenilen sonucu verebilir. Doğru yapılan egzersizlerin yanı sıra doğru beslenmek de çok önemlidir. Egzersizleri, yediklerinizle desteklemeniz gerekir. Pilates yapmadan önce hafif atıştırmalı asla çok fazla yemek yiyip egzersiz yapılmamalıdır. Öncesinde bir kahve içip egzersizden sonra da güzel bir yeşil çay içilebilir. Yeşil çay, vücuttaki tüm toksinleri atacaktır.

Sıkılaşmak için pilates dersleri yeterli mi?

Toparlanmak, sıkılaşmak, kas oranınızın artması beslenme alışkanlığınız, yaşam şekliniz ve günlük hayatta ne kadar aktif veya pasif biri olduğunuzla doğrudan orantılıdır. Çünkü pilatesle doğrudan kilo kaybı gerçekleşmez. Kilo kaybı ancak sizin beslenme alışkanlıklarınızın daha sağlıklı ve doğru ilerlemesiyle ve düzenli sporla birlikte ilerlenirse gerçekleşir. Hem sağlıklı beslenip hem de düzenli pilates yaparsanız 6 ay gibi kısa bir sürede gerçekten istediğiniz vücuda tam olarak kavuşmuş olursunuz. Bu uzun bir süre gibi gözükse de son 6 ayda hayatınızda neleri değiştirebildiğinizi düşündüğünüzde ne kadar kısa olduğunu anlayabiliriz. Sonucu ile kalıcı, sağlıklı, güçlü etkisi ile uzun sürecek düzgün bir vücuda kavuşmuş olursunuz. Vücudunuzu şekle sokar, beden olarak incelirsiniz ve evet yağ oranınızı düşürmede inanılmaz derecede etkilidir. Çünkü çalıştığınız her bölgedeki derin kas gurubunu aktif hale getirir ve güçlendirir. Bu sayede yağlanmayı azaltır. Vücudunuz daha sıkı ve beden olarak küçülmüş olur ama bu tartıdaki sayıyı değiştirmez. Kas oranınız artar fit olursunuz.

Pilates dersleri nasıl olmalı?

Pilateste gerçekten sıkılaşmak isteyen bir kişi, uzman bir eğitmen eşliğinde bire bir çalışmalıdır. Grup dersi de etkili olacaktır fakat bire bir özel derste eğitmen, vücut yapınızı tanıyacak, duruş bozukluğunuz ya da herhangi bir rahatsızlığınız varsa size ona göre bir program hazırlayacaktır. Böylece daha sağlıklı bir egzersiz programı oluşturulacaktır. Sıkılaşmak için bir diğer yöntem pilates ekipmanlarıyla yapılan egzersizlerdir. Bunlar, çember, bant, top, köpük rulo ve ağırlıklardır. Hareketleri uygularken bu ekipmanlardan destek alınabilir; hareket, bu şekilde zorlaştırılabilir veya kolaylaştırılabilir. Ekipmanlar yardımıyla (özellikle belinizde bir rahatsızlık veya fıtık varsa) ağrılı ya da rahatsız bölgenizi koruyabilirsiniz. Böylece yaptığınız hareketler hem sizi zorlamayacak hem de tehlikeye sokmayacaktır.

Sen de geç kalmadan pilatesin sıkılaşma etkisini keşfetmek için ücretsiz deneme dersine kaydol!

Pilates