Pilatesle Kaç Derste Sıkılaşırım?

Fiziksel aktivitelerin birçoğu kilo kaybını büyük ölçüde destekler. Ancak konu sıkılaşmaya geldiğinde, pilates bu konuda oldukça iddialı! Pilateste uygulanan hareket dizileri, hareket çeşitliliği, kullanılan ekipmanlar ve düzenli beslenme kısa sürede bedendeki sıkılaşmayı fark etmenizi mümkün kılar. Pilatesin kurucusu Joseph Pilates’in sıkılaşma konusunda söylediği gibi;

‘10 derste farkı hissedeceksiniz, 20 derste farkı göreceksiniz, 30 derste farklı bir bedene sahip olacaksınız’. Pilatese başladığınızda bunları deneyimlemek sizi oldukça heyecanlandıracak!

Pilatesle Birlikte Neler Yaparsam Sıkılaşırım?

Pilates yaparak sıkılaşmak kolay gibi görünse de, bir o kadar sabır ve disiplin gerektirir. Kolay olan kısmı daha ilk dersten bedeninizin, kas yapınızın değişiyor olması. Sabır ve disiplin gerektiren kısmı ise kendimizi adadığımız her konuda olduğu gibi, sonuç odaklı kalabilmek! Çünkü istenilen sonucu almak için düzenli pilates yapmak, beslenme alışkanlıklarını değiştirmek, pes etmeden her hareketi uyguluyor olmak da oldukça önemli. Ancak pilates derslerine düzenli gelerek, hareketleri düzgün yaparak, beslenme düzeninize dikkat ederek bedende sıkılaşma görürsünüz. Beslenme alışkanlığınızı ‘doğru beslenme’ rutinine çevirebilirseniz, haftada yapacağınız en az iki günlük ortalama elli dakika süren bir pilates dersinden maksimum verim alırsınız. Derslere haftanın iki veya üç günü arada bir gün kendinizi dinlendirecek şekilde devam edebilirsiniz. Gözden kaçırılmaması gereken bir ayrıntı da çalıştığınız eğitmenin sizi doğru yönlendirerek, sizi bedeninizin ihitiyacına yönelik hareketlerin üzerinde çalıştırıyor olması. Yani altın sıkılaşma üçlemesini, düzenli pilates, düzgün beslenme ve doğru eğitmen oluşturuyor!

Haftada Kaç Defa Pilatese Gidersem Sıkılaşırım

Pilates dersleri, başlangıç için haftada iki gün size yeterli gelecektir. Seviyeniz ilerledikçe, kaslar kuvvetlenip esneklik kazandıkça pilates egzersizini haftada iki günden üçe çıkarabilirsiniz. Pilatese bir defa gelip, sonrasında bıraktığınızda veya araya uzun bir dinlenme süresi koyduğunuzda, herhangi bir etki görmeniz mümkün olmaz. Her gün yaptığınızda ise kaslar yorulacağı için egzersiz işe yaramaz. Bu yüzden sıkılaşma, kilo verme, kas kazanımı ve esneklik istiyorsanız haftanın üç günü düzenli pilates yapmalısınız! Aynı zamanda pilates, bütünlük üzerine olan bir egzersizdir. Sıkılaşma hedefleniyorsa bu bütünselliğe uygun çalışılmalıdır. Dersin başında tüm omurga ve omurga etrafını saran kaslar ısıtılır. Ders esnasında asıl hareketler uygulanır, dersin sonunda da bedeni soğutan stretching yapılarak ders bitirilir. Bu işlemlerin hepsi birbirini tamamlar ve her biri pilates egzersizinin ayrılmaz birer parçasıdır. Bu hareketlerin hepsi yavaş ve kontrollü bir şekilde yapılmalıdır. Özellikle egzersize başlamadan önce hızlıca yapılan ısınma hareketleri işe yaramaktan çok sakatlanmanıza neden olur. Aynı şekilde tüm pilates dersi boyunca yavaş ve kontrollü yapılan her hareket, kasları aktive ederek tüm bedeni çalıştırır, sıkılaştırır. Zaten pilatesin özünde yavaşlık ve kontrol yatar, pilates hızlı yapılan bir egzersiz değildir.

Pilatesi Yaşam Tarzı Haline Getirin

Pilatesi birkaç ay yapıp bırakmak, ya da birkaç ders devam edip sıkıldığınızda ara vermek sizi sonuca götüren yoldan uzaklaştırır. Çünkü pilates egzersizi sadece on ders yapılıp bırakılacak bir egzersiz değildir. Süreklilik, sabır ve disiplin ister. Eğer formunuzu koruyarak kendinizi iyi hissetmek veya aynada kendinize baktığınızda sağlıklı ve dinç bir insan görmek istiyorsanız, pilatesi uzun vadeli, hatta ömür boyu uygulamanız gerekir. Pilatesi ilk defa deniyorsanız, pilatese yeni başladıysanız, ilk etaplarda biraz zorlanmanız oldukça normal. Bu durum sizi asla pilatesten uzaklaştırmamalı, motivasyon düşüklüğüne yol açmamalıdır. Derslere düzenli devam ederseniz her ders biraz daha ilerlediğinizi fark edip, ilk günkü derslerinize göre hareketleri daha rahat yapıyor olduğunuzu göreceksiniz! Bedeninizdeki gücü ve değişimi, esnekliği, dinamizmi hissedersiniz. Tabii bu süreçler ancak pilatesi sadece spor yapmak için değil, pilatesi bir yaşam şekli haline getirdiğinizde sizi sıkılaşma sürecine götürür. Kısa zaman içinde günlük yaşantınızın bir parçası olan pilates sizi fiziksel olarak sıkılaşmanın yanında ruhsal olarak da rahatlatıp, daha zinde birine dönüştürür!