Pilatese Zayıfladıktan Sonra mı Başlamalıyım?

Sağlıklı ve fit bir vücuda kavuşmak için hızla kilo vermek, zayıflamak birçok kişinin başlıca hedeflerinden. Sağlıklı kilo vermek için doğru egzersiz programını uygulamak şart. Kilo vermenin yanında kişi daha sıkı ve esnek bir vücuda nasıl sahip olabilirim düşüncesi içinde de kalıyor. Hem kilo verip hem sıkılaşmak istiyorsanız hayatınıza pilatesi dahil etmelisiniz!

Pilatese Başlamadan Önce Zayıflamalı Mıyım?

Dünyanın her yerinde hızla yayılmakta olan ve popülaritesi ile göz dolduran pilates egzersiz sisteminin, insan bedenine sağladığı yarar tartışılamaz boyutta. Pilates sıkılaşmanın yanında vücuda esneklik güç ve denge de sağlar. Pilates egzersizi ile yapılan hareketler vücudumuzun yağlanan bölgelerine odaklandığı için hızlı bir şekilde yağ yakımına da yardım eder. Son zamanlarda insanların kafasında “önce zayıflayayım ondan sonra pilatese başlarım!” diye bir algı oluşmuş durumda. Zayıfladıktan sonra pilatese başlama fikri oldukça yanlış. Çünkü pilates; kişiyi hem zayıflatıp hem sıkılaştırarak kişinin daha estetik bir görüntüye kavuşmasını sağlar. Yani zaten kilo verdiren ve sıkılaştıran bir sisteme dahil olmak için önceden kilo vermeye çalışmak sizi yersiz strese sokacak bir süreç olacaktır. Pilates yaparken beslenmenize de dikkat ettiğiniz sürece pilatesten fazlasıyla karşılık görürsünüz. Sağlıklı beslenerek kilo vermeniz mümkün. Fakat kilo vermenin yanında sıkılaşmanız da son derece önemlidir. Sağlığınız açısından pilates ile beraber kilo vermeniz doğru bir kombinasyon olacak!

Pilatesle Nasıl Zayıflarım?

Pilatesin bedenimize kattığı yararları saymakla bitmez. Denge, esneklik, güç ve sıkılaşmayı vücudumuza pilates egzersizleri ile mükemmel bir şekilde adapte ederiz. Altı temel prensipler (nefes, merkezlenme, konsantrasyon, kontrol, akıcılık, kesinlik) doğrultusunda yapılan pilates vücudunuzun core kaslarını  (karın kasları) çalıştırdığı için güçlü bir bedene kavuşmanızı sağlar. Genellikle kalori yakıp zayıflamak isteyen insanlar yüzme, koşu, tenis gibi sporlara yönelir. Pilates ile kalori yakılmayacağı gibi bir düşünce çoğu insanda hakim, bu aslında önyargılı ve yanlış bir düşünce biçimi. Çünkü pilatesle yapılan egzersizlerle müthiş sonuçlar elde edebilirsiniz!

Tüm zayıflama dönemlerinde olduğu gibi pilates ile zayıflarken de beslenmenize oldukça önem göstermelisiniz. Zayıflamanın temelini günlük tükettiğiniz besinlerden alınan kalori miktarınız ile yaptığınız sporla yaktığınız kalori miktarı arasındaki fark oluşturmaktadır. Daha açıklayıcı bir şeklide örnek verecek olursak;

Günde ortalama 2000 kalori alıp  ancak 1000 kalori harcıyorsak kilo alma eğilimindeyiz demektir.

Bunun tam tersini uyguladığımızda ise zayıflamaya başlarız. Yani aldığınız besinlerin kalorisini yakabildiğiniz ve üzerine çıkabildiğiniz takdirde kilo kaybı da başlıyor olacaktır. Tabiki aldığınız kalorinin de günlük tüketmeniz gereken besin miktarlarınızın doğrultusunda olması gerekir. Pilates ve beslenme başlıklı yazımızda bu konuyu detaylıca inceleyebilirsiniz.

Pilates yaparken özellikle vücudumuza yararı bakımından önemli olan iki besin çeşidini alımaya dikkat etmeniz gerekiyor. Yapılan egzersiz ile kas kütlenizi çalıştırdığınız için vücudunuza  alacağınız kalsiyum ve omega-3 yağ asitleri çok önemlidir. Kalsiyum mineralinin yetersiz alınması kilo vermenizi yavaşlatacağı gibi yeterli kuvveti de almanız olanaksızdır. Bu yüzden günde iki bardak az yağlı süt veya yoğurt ile haftada iki ila üç gün balık tüketmeniz sağlığınız açısından son derece önemlidir. Böylelikle yediklerinizle birlikte pilates egzersiz sisteminde bulunan özel alet ve özel ekipmanlarla yapılan egzersizleri birleştirirseniz sıkı ve fit bir görüntüye kavuşmanız kolaylaşacaktır.

Pilatesin Mucizevi Etkisini Keşfedin

Pilates egzersiz sistemindeki yapılan hareketlerle kişi hem sağlıklı hem kontrollü hem de sıkılaşmaya yönelik bir program izler. Bu programı doğru beslenme ile de desteklerse kilo verme süreci hızlanacaktır. Donanımlı eğitmenlerle çalışmak, sizi hem kilo kaybı sürecinizde destekleyecek, aynı zamanda bedeninizin iyi analizi yapılarak vücudunuzun ihtiyaçlarına yönelik bir programı izlemenize motive edecektir. İşte pilatesin mucizesini bundan sonraki aşamalarda görmeye başlarsınız.  Zaman geçtikçe hem zayıfladığınızı, hem de vücudunuzun deforme olmadan sıkılaşıp, daha esnek ve sağlıklı bir görüntüye kavuştuğunu görürsünüz. Pilates fazlalıklarınızdan kurtularak kendinizi daha hafif hissetmenizi sağladığı gibi ruhen de kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olur. Başarmanın verdiği özgüven ile kendinizi daha mutlu ve daha enerji dolu hissedersiniz.