Pilates Yapıyorsunuz Peki Bunlara Dikkat Ediyor Musunuz?

Pilatesle beraber yaşam tarzımızda da kalıcı değişimler sağlayarak aslında pilatesin etkilerini daha da köklü hale getirebilmemiz mümkün. Bu değişimler için  pilates egzersizlerinin yanı sıra doğru beslenme, düzenli kardiyovasküler egzersizler, düzenli uyku, hareket emek, bol su içmek de bir hayli önemli. Pilates egzersizinin bedeniniz üzerindeki değişimlerini daha hızlı görebilmeniz için size birkaç püf noktası yazdık!

Sadece Pilates Yapmak Yetmez, Doğru Beslenme Şart!

Öncelikle standart diyet listelerinizi, şok diyetlerinizi, kür tariflerinizi bir kenara bırakın. Her beslenme programı kişiden kişiye farklılık gösterir ve her egzersiz programı size uygun olmayabilir. Beslenmemizde ilk dikkat etmemiz gereken nokta tükettiğimiz karbonhidrat, yağ ve protein değerlerinin, almamız gereken miktarın ne kadar üzerinde ve ne kadar altında olduğu. Pilates yapan bireylerde alınması gereken kalori, vücudun ne kadar hareketli olduğu, günlük enerji döngüsü, metabolizmanız ve diğer faktörlere bağlı olarak değişim gösterebilir. Çünkü gün içindeki aktiviteler, ne kadar kalori harcadığınız, beslenme şeklinizin nasıl olduğu, tükettiğiniz gıdaların doğallığı veya işlenmişliği, hepsi kilo vermeniz, sağlıklı kalmanız ve yaptığınız spordan ne kadar verim aldığınız üzerinde değişiklik gösterir. Sadece pilates yapmak sizin sonsuza kadar fit görüneceğiniz anlamına gelmez, beslenme alışkanlıklarınızı da değiştirip, hayatınıza bol hareket ekleyip, günlük aktivitelerinizden uyku düzeninize kadar tüm alışkanlıklarınızda kalıcı ve olumlu yönde değişimler yapmanız gerekir. Bol su içmek, doğada vakit geçirmek, yararlı besinler tüketmek, stresten uzaklaşmak, haftada birkaç gün düzenli pilates yapmak hayat kalitenizi yükseltir.

Kardiyo Egzersizlerini Pilates Rutininize Eklemeyi Deneyin!

Pilatesin etkileri arasında; sıkılaşma, kas kazanımı, denge ve koordinasyonun artması, kaslarda ve omurgada esneklik yer alır. Pilatesle beraber kilo vermek gibi bir amacınız varsa ve bu süreci hızlandırmak istiyorsanız, pilatese ek olarak kardiyo egzersizleri yapmayı deneyebilirsiniz! Kardiyo egzersizlerinin temelinde, kan akışını ve metabolizmayı hızlandırmak yatar. Kardiyo egzersizleri belli bir tempoda yapılır, bu da size daha fazla hareket ve yağ yakımı sunar.  Buna örnek olarak herhangi bir kardiyovasküler sağlık probleminiz (kalp dolaşım rahatsızlığı, tansiyon rahatsızlığı.. vb) yoksa egzersiz rutininize pilatesle beraber orta veya hızlı tempoda yürüyüşler, koşu, yüzme, bisiklet sürme gibi kan akışını hızlandırıp, bedeni canlandıran egzersizler de ekleyebilirsiniz. Günlük yapacağınız kırk dakikalık kardiyo egzersizi sizin için ideal olacaktır.

Duruş Bozukluğu Olan Kişiler için Pilates

Duruş bozukluğu olan bireyler pilatesi günlük hayatlarının bir parçası haline getirmelidir. Çünkü omurga problemi, duruş bozukluğu olan kişiler, özellikle günlük hayatta sık sık bel ve sırt ağrılarından, boyun ve omuz tutulmalarından şikayetçidir. Pilatesle bu ağrılardan kurtulmak mümkündür aynı zamanda pilatesi birkaç ay yapmak yerine uzun dönem yapmaya gayret gösterdiğinizde bu rahatsızlıklarda ciddi anlamda düzelmeler görülür. Özellikle çalışma halindeyken, masa başında çalışırken ya da teknolojik cihaz kullanımında, çantalarını taşırken  duruşlarına dikkat etmelidirler. Özellikle bazı meslek gruplarında mesleki deformasyon haline gelen duruş bozukluklarına sahip bireyler bedenlerine daha fazla özen göstermelidir. Duruş bozukluğu olan kişilerin günlük yaşamlarında, uyku pozisyonlarına, oturuş pozisyonlarına, ayakta dururken bedenlerinin ağırlık merkezine ne kadar yük bindirdiklerine de dikkat etmeleri gerekir. Bu da çok dikkat gerektiren yorucu bir süreç olabilir. Bu yüzden düzenli pilates yapmak, kalıcı bir çözüm olacaktır. Bu tarz duruş bozukluklarını tedavi edebilmek ve tekrarlamasını önlemek için haftada en az iki gün pilates yapmaları önerilmektedir.

Pilates Yaptığınızda Dinlenmeyi Aksatmayın

Vücut fonksiyonları efor sarf ederken aynı zamanda sağlıklı bir uykuyla dinlenip enerji depolamaya ihtiyaç duyar. Sağlıklı her bireyin günde ortalama 7-8 saat uykuya ihtiyacı vardır. Bu sürenin kısalması uykuda salgılanan melatonin hormonunu olumsuz yönde etkiler. Melatonin hormonu hücre yenileyici, bağışıklık sistemini düzenleyici, anti-oksidan ve yaşlanmayı geciktirici özelliklere sahiptir. Sadece uykuda salgılanan bu hormon, düzenli egzersiz yapan kişilerde, düzenli uyku halinde işlevini en üst düzeyde gerçekleştirir. Beden ne kadar gevşer ve dinlenirse ruhsal ve fiziksel olarak da kendinizi o kadar canlı ve zinde hissedersiniz. Bu da sizin daha sağlıklı kilo verme ve kas gelişimi sürecinize katkı sağlar.