Pilates Yaparak Bölgesel Zayıflar Mıyım?

Kadınların “Karın bölgemdeki yağlar nasıl gider?, Basenlerimdeki fazlalıklardan nasıl kurtulurum?” gibi sorularına, bölgesel zayıflamaya çalışarak yanıt araması oldukça yaygın, bunun yanı sıra oldukça yanlış bir bakış açısını ifade eden bir durumdur. Vücudun bazı bölgelerinde diğer bölgelere kıyasla daha fazla kilo alımı ve yağ toplanması görülebilir. Bunun altında genetik faktörlerin yanı sıra beslenme gibi etkenler de yatar. Bu bölgeleri daha fazla hedef alan pilates egzersiz programı uygulanabilir ve vücudun diğer bölgelerine göre daha hızlı ve etkili sonuçlar alınabilir; ancak sadece hedef alınan bölgede bir zayıflama, incelme, yağ yakımı beklemek çok da doğru olmayacaktır.

Pilatesle Karın ve Basen Bölgelerim Nasıl Sıkılaşır?

Daha önce de belirttiğimiz gibi pilates ile bölgesel bir incelme değil tüm vücut genelinde bir sıkılaşma söz konusudur. Zaten daha sağlıklı bir şekilde zayıflamak, spor yapmak için hedeflenmesi gereken durum da bu olmalıdır. Buna karşın, kişinin özellikle karın bölgesinde veya basen bölgesinde fazlalığı varsa egzersiz süresi boyunca basen ve karın bölgelerinin daha çok hedef alındığı bir çalışma programı uygulanabilir. Sıkılaşma için sadece egzersiz yapmak yeterli değildir aynı şekilde beslenme düzenine de dikkat edilmelidir.

Zor sıkılaşan Bölgeler için Neler Yapılmalı

Karın ve basen bölgesi hareketlerine başlamadan önce bu bölgeleri yeterince ısıtmak gerekir. Isınma hareketlerinin ardından pilates hareketlerine başlanmalı ve ders sonunda mutlaka soğuma hareketleri yapılmalıdır.

Karın bölgesi en zor sıkılaşan bölgelerden biridir. Özellikle kişi doğum yaptıysa bu hedefi başarmak biraz daha zorlaşacaktır. Bu nedenle ne hamilelik döneminde, ne de sonrasında (doktorun da onay vereceği belli bir sürenin ardından) pilatese ara verilmemelidir. Vücut kasları yalnızca bir hafta süreyle egzersize maruz kalmadığında bile kondisyon olarak geriler ve gevşemeye başlar. Dolayısıyla kişinin programını olabildiğince sıkı şekilde takip etmesi, sonuç almak için son derece büyük önem taşır.

Pilatesle Zayıflar Mıyım?

Pilates ile hedeflenen durum, kişinin bedenindeki kütle kaybından çok ‘sıkılaşma’dır. Kendilerini kilolu olarak düşünen çoğu kişi aslında sıkı ve dinç bir vücuda sahip olmamalarının esas problem olduğunu göz ardı eder. Örneğin 60 kilo ve aynı boyda olan iki kişiden biri çok sağlıklı, dinç ve sıkı bir vücuda sahipken diğeri daha kilolu ve hantal görünebilir. Burada kaçırılan nokta vücudun yağ – kas oranı ile sıkılaşma durumunun kişinin görünümünde büyük rol oynamasıdır. İstisnai durumlar haricinde, hızlı ve yoğun bir kilo kaybından ziyade sıkı ve dinç bir vücuda sahip olmak hedeflenmelidir.

‘Pilates ile zayıflar mıyım?’ sorusuna dönecek olursak; elbette ki fiziksel hareketler ve doğru bir beslenme düzeni zayıflamaya olanak sağlayacaktır. Eğitmeninizin vermiş olduğu egzersiz programını, eksiksiz, düzenli uygulamak; zayıflayıp, fit bir görünüme sahip olmada oldukça etkilidir.

Siz de daha sağlıklı, sıkı ve dinç bir vücuda sahip olmak istiyorsanız vakit kaybetmeden pilatesle tanışın!