Pilates Vücudumu Esnetir Mi ?

Pilates beş yüzden fazla hareket seçeneğiyle vücudumuzda sadece tek bir bölgeyi değil tüm vücuda apayrı dokunuşlarla farklı kazanımlar sağlayan bir egzersiz sistemi. Bu kazanımlar sıkılaşma, kilo verme, kas kazanımı, denge ve esneklik olarak sıralanır. Düzenli pilates yaptığınızda esneklik bu sıralamanın en üstlerine doğru tırmanmaya aday! Pilates ile ilgili en çok merak edilen sorular arasında ‘Pilates yapmak için esneklik gerekir mi?’ ve ‘Pilates yaparken bedenim esneyecek mi?’ yer alıyor. Yazının devamında bu sorulara cevap bulabilecek miyiz bir göz atalım!

Pilates Yapmak için Esnek Olmak Gerekir Mi ?

Pilatese başlamak için bedenin herhangi bir standartta olması fikri, günümüzde çoğu insan için bir önyargı gibi gözüküyor. Pilates derslerine yeni başlayan ya da başlamayı düşünen birçok üyemizden bu ve benzeri soruları duyuyoruz. Pilates yapmak için esnek bir vücudunuz olmasına gerek yoktur. Pilates farklı vücut seviyelerine göre uygulanabilen hareket modifikasyonları ile doludur ve hiç esnek olmayan biri bile rahatlıkla onun için özel olarak oluşturulmuş pilates hareketleri programı ile pilatese başlayabilir.

Pilateste Esneklik Kazanmak için Ne Yapmalı ?

Pilatese yeni başladığınızda ilk keşfettiğiniz şeylerden biri bedensel farkındalık olur.  Yani bedenin güç kazanımı ve esnekliğinin artışı birkaç ders içinde zaten fark edilir bir biçimde değişiyor olacaktır. Pilatese başladığınız ilk dersten itibaren vücut  hızlı bi şekilde esnekliğini artırır. Böylelikle hiç esnek olmadığını düşündüğünüz kaslarınız, zamanla daha esnek bir hale gelir.  Zamanla esneklik kazanan vücut kendini her pilates dersinde biraz daha ileri taşır, böylelikle bedenin esnekliğinin daha az olduğu kısımlar zamanla ve düzenli yaptığınız pilates egzersizi sayesinde daha da esneklik kazanacaktır. Kasların esneklik kazanması aynı zamanda eğer varsa kas ağrıları, kramplar veya bedensel gerginliklerinizden de kurtulmanızı sağlar.

Pilates hareketleri ile daha fazla esneklik kazanmak için;

  • Eğitmen eşliğinde hareketler yavaş ve kontrollü yapılmalıdır, bu sayede stabilazatör kaslar devreye girer, denge ve esneklik yeteneğiniz gelişir,
  • Pilates egzersizleri dışında günlük yürüyüş rutinleriniz büyük ölçüde kasları çalıştırır ve kasların sıcak kalmasını sağlar aynı zamanda bu yürüyüşler sonrasında yapılan esneme çalışmaları, kaslarınızın uzunluğunu koruyarak esnekliğinizi kalıcı hale getirir,
  • Pilates sırasında nefes alış – veriş de oldukça önemli, kaslar nefes veriş süresince esnediği için doğru nefes alıp vermek kaslarınızı esnetir!

Esnekliğin Beden Üzerindeki Olumlu Etkileri

Pilatesin çok  fonksiyonlu bir egzersiz sistemi olması sayesinde tüm vücutta esnekliğe dair kesin sonuçlar verir. Bu sonuçlardan birkaçına göz atalım;

  • Dirence karşı uygulanan kuvvet  kaslarınıza güç kazandırırken, kaslarınıza esneklik de katmış olur.
  • Beden esnedikçe kaslar daha uzun ve güçlü hale gelir, bu da eklemlerde oluşan baskıyı azaltır. Bu sayede bedeniniz ulaşabileceği maksimum hareket kabiliyetine ulaşmış olur.
  • Egzersiz sırasında, kronikleşmiş kas ağrıları azalır ve yapılan esneme çalışmaları, gün be gün sizi daha ileri seviyeye taşır.
  • Pilates fiziksel rahatlık sağladığı kadar ruhsal rahatlamaya da etki ettiği için, nefeslerle birlikte hareket eden kaslar daha kolay esner.

Kaç Derste Esnek Bir Vücudum Olur?

Pilates yaparken eğitmenin yönergelerini doğru uygulamak ve hareketleri doğru yapmak oldukça önemli. Bu doğrultuda yol aldığınızda ilk birkaç dersten itibaren bedeninizin esnekliğini fark etmeye başlayacaksınız. Düzenli pilates yaptığınızda ise kaslarınızda ve tüm bedeninizdeki değişimi ve esnekliği yakından takip ediyor olacaksınız. Fakat her bedenin farklı olduğunu unutmamak gerekir, her bedenin ihtiyaçları birbirinden oldukça farklı. Doğru bir eğitmenle bedeni iyi analiz ederek yapılan pilates egzersizleri düzenli olduğu sürece bedeninizi kuvvetlendirip, kaslarınızı esnetecektir!