Pilates ve Kardiyo

Pilates daha önceki yazılarımızda da bahsettiğimiz gibi, omurga sağlığını temel alan, bedendeki tüm kasları güçlendirip, bedenin dik durmasını sağlayan bütün kasları aktive eden, kasların uzayıp esnemesini sağlayan, koordinasyonu ve dengeyi geliştiren bir egzersiz sistemidir. Çeşitli aletlerle yapılabilir, bunların başında; reformer, cadillac, chair, tower gelir, aynı zamanda mat üzerinde de yapılan mat pilates de pek çok ekipman desteğiyle sizin pilates dersinden maksimum verim almanızı sağlar. Kalp ve kan damarları ile birlikte tüm bedenin dolaşım sistemine kardiyovasküler sistem denir. Kardiyo ise genel olarak bunun kısaltılmış halidir. Kardiyo egzersizleri kalp, damar ve akciğerleri yoğun bir tempoda çalıştıran egzersizlerdir. Tempolu koşu, yüzme, ip atlama gibi hızlı ve kan dolaşımını hızlandıracak, size efor sarf ettirecek egzersizler kardiyo egzersizleridir. Pilates de kardiyo egzersizleri de, beslenmeyle birlikte devam ettirildiğinde kilo vermede, kas kazanımında, bedenin sağlıklı kalmasında, iskelet ve kas sistemini güçlendirmede oldukça etkilidir. 

Pilates Öncesi Kardiyo Egzersizi Yapılır Mı?

Yüzme, koşu, bisiklet sürme gibi spor branşları, kardiyo egzersizine girer. Ancak yağ yakımını hedefliyorsak bunun için sistematik olarak iki tip kardiyo sistemi tercih etmemiz gerekir. Bunlar, hafif tempo düzeyi kardiyo (LISS) ve yüksek tempo aralıklı kardiyodur (HIIT). Pilates yapan kişilerin seçip uygulaması gereken hafif tempo düzeyli kardiyo (LISS) olmalıdır. Sağlık problemi olmayan her birey için haftada üç gün pilates yapmak yeterlidir. Beraberinde ise kardiyo çalışmaları yapmak kilo verme sürecini oldukça hızlandırır. Pilates yapılan günlerde ise yoğun tempolu kardiyo çalışmalarından kaçınılmalıdır. Pilates yapmadığınız günler ise ortalama kırk dakikalık kardiyo çalışması yapmanızda bir sakınca yoktur.

Pilates Sonrası Kardiyo Egzersizi Yapılır Mı ?

Pilates yaparken kaslarda enerji kaybı açığa çıkar ve sonrasında kaslar yenilenme ve onarım sürecine girer. Pilates öncesi bedenin rahatlaması ve hareketleri rahat uygulayabilmesi için ısınma çalışmaları yapılır, pilates sonrasında ise streching (esneme) yapılarak, çalışmış ve yorulmuş kaslar esnetilip rahatlatılır ve soğutulur. Pilates sonrasında yapılan kardiyo çalışmaları zaten hali hazırda soğumuş olan kasları tekrar ısıtıp daha yüksek bir tempoda çalıştırmak anlamına gelir. Bu da vücudu gereksiz yorarak bedene enerji kaybettirir, sonrasında ise kaybedilen enerjinin beslenmeyle kapatılmaya çalışılması, yağ yakımının yavaşlamasına sebep olur. 

Kimler Kardiyo Çalışması Yapabilir?

Vücut kitle indeksi normalin üzerinde olan bireylerin düzenli kardiyo çalışması yapması, bedeninin olması gereken kilo seviyesine ulaşmasını sağlar. Fazla kilolarından şikayetçi kişilerin pilates egzersizlerinin yanı sıra düzenli kardiyo yapması da tavsiye edilir. Böylece kilo verme ve yağ yakma süreci hızlanır. Kardiyovasküler sağlık problemi olan kişilerin doktor onayı ve uzman eğitmen eşliğinde kardiyo çalışmaları yapmaları gerekir. Doktor onayı olmadan çalışma yapılması sağlık problemlerine yol açabilir. Skolyoz, kifoz, lordoz gibi pilates ile tedavisi mümkün olan omurga hastalığı olan kişilerin ise pilates eğitmeni tarafından verilen kardiyo programını uygulamaları sağlıklı olacaktır. 

Kardiyo Çalışmasında Nelere Dikkat Edilmeli ?

Kardiyo çalışmalarında nabız değerinin %60-75 civarında bir tempoda olması önemlidir. Kalp atış hızının temposu bozulmayacak şekilde ortalama 45-50 dakikalık bir kardiyo programı idealdir. Tempo tutturulduktan sonra aynı seviyede kalmalıdır, bu noktalara dikkat edildiğinde sağlıklı bir kardiyo çalışması yapıyorsunuz demektir!

Pilates öncesi hafif tempoda yürüyüşler, pilates yaptığınız günler haricinde yapılan kardiyo fitness çalışmaları, normal pilates çalışmalarınıza ek olarak kardiyo pilates yapmak, pilatesten başka spor branşlarına ilgi duyuyorsanız, yüzme, koşu, basketbol, tenis, squash gibi efor sarf ettirici, kardiyovasküler sistemi çalıştırıcı egzersizleri de spor rutininiz arasına ekleyerek daha sağlıklı ve fit kalabilirsiniz. Bunların hepsine ek olarak tabii ki beslenme düzeniniz ve yedikleriniz de oldukça önemli. Ayrıca kendi enerji seviyenizin çok üzerindeki egzersizler de sizi gereksiz yoracak ve sakatlanmalara davetiye çıkaracaktır. Düzenli ve doğru beslenerek formunuzu koruyabilir, kendinizi fit ve zinde hissedebilirsiniz!

Bol sporlu günler!