Pilates ve Doğru Beslenme

Pilates günümüzde oldukça revaçta olan bir egzersiz sistemi. Pilates dersi boyunca yapılan tüm hareket dizileri,bedeni güçlendirip, kasları uzatmaya yarıyor, böylece vücut olduğundan daha zinde hale geliyor. Ama sadece pilates ya da herhangi bir spor dalıyla ilgilenmek, sadece bir aktivite olarak herhangi bir spor dalıyla uğraşmak başlı başına beden sağlığı için yeterli değil. Uyku düzeni, beslenme alışkanlıkları, gün içinde ne kadar hareket ediyor olduğumuz, çalıştığımız iş, gün içindeki stresi yönetme şeklimiz, tüm bunlar beden ve ruh sağlığını bütünsel olarak etkileyen faktörler. Peki, iş hayatınızdan ve ev yaşantınızdan belli miktarlarda ödün vererek pilatese ayırdığınız vaktin, size daha iyi sonuç verebilmesi için, hem beslenme alışkanlıklarınızı hem pilates programınızı nasıl düzenlemelisiniz gelin birlikte inceleyelim!

Yediklerimizin Beden ve Hayat Kalitesi Üzerindeki Etkisi

Öncelikle beslenme üzerine yapılan çoğu araştırma gösteriyor ve kanıtlıyor ki; yediğimiz her şey önce fiziksel sonra ruhsal olarak bizi etkiliyor. Gün içinde yediğiniz şeyleri  bir hayal edin, bazı besinleri tükettikten sonra anlam veremediğiniz bir yorgunluk üzerinize çöker, bazı besinler size kendinizi inanılmaz enerjik hissettirir, bazıları sizi daha da acıktırırken aynı besin bazı kişileri tok tutar, size iyi gelen besinler diğer kişilere ağır gelebilir. Besinleri günlük hayatınızda farkındalık içinde yemeye başladığınızda size iyi gelen ile size iyi gelmeyen besinler arasında bir seçim yapmaya başlarsınız ve bu seçim sizi doğal olarak doğru beslenme alışkanlıklarına yönlendirir. Doğru seçilerek tüketilen besinler, gün içindeki aktivitelerinizde size enerji verir, size kendinizi daha dinamik hissettirir. Bu beslenme rutininizin arasına düzenli pilates egzersizini de yerleştirdiğinizde, vermek istediğiniz kilolardan daha hızlı kurtulursunuz, enerji seviyeniz düşmeden pilates egzersizinizi tamamlarsınız.

Pilates Yaparken Nasıl Beslenmem Gerek

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi eğer yediğiniz, bedeninize sokmaya karar verdiğiniz yiyecekler üzerinde doğru seçimler yapmaya başlarsanız, bu sizin rutininiz haline gelir. Sabah uyandığınız ilk an ve gece yatmadan önceki an arasındaki tüm süreç sizin bir gün içinde ne kadar aktif olduğunuzu gösterir. Haftada düzenli olarak yapacağınız iki günlük pilates bu rutininize dahil olduğunda, daha aktif ve canlı bir kişi haline gelirsiniz. Herkesin bildiği üzere pilatesin beden üzerinde, sıkılaşma, form tutma, kilo verme, omurga- eklem rahatsızlıklarını tedavi etme gibi etkileri var, bunlara ek olarak sadece pilates yapıp mükemmel sonuçları beklemek de bir yanılgıdan ibaret. Çünkü sadece pilates yapıyor olmak sizi belli ölçüde güçlendirir, daha önce hissetmediğiniz kaslarınızı çalıştırır, bedeninizi biraz daha esnek kılar. Ancak beslenme alışkanlıklarınızı da değiştirir aynı zamanda pilatese de düzenli devam ederseniz karşılığını alırsınız. Rafine şeker, suni tatlandırıcılar, gereğinden fazla protein ve yağ tüketimi, asitli gıdalar, işlenmiş gıdaların tümü, fast food ürünler, fazla tuz, az su tüketimi gibi faktörlerin hepsi sizin hayalinizdeki ‘pilates vücudu’ imajını yok etmeye yeter!

Fayda Alabileceğin Mükemmel Üçlü: Doğru Beslenme, Pilates ve Disiplin

Bir şeyi baştan sona disiplin ve çalışma arzusu içinde yaptığımız sürece başarıya ulaşıyoruz. İster pilates olsun ister çalıştığımız iş ya da beslenme alışkanlıklarımız, ne olursa olsun bir düzen ve disiplin içinde yaptığımız müddetçe etkilerini görebiliyoruz. Bu yüzden pilates egzersizinize devam ettiğiniz sürece, sağlıklı besinler tüketmeye özen göstermelisiniz. Tüm sebzeler meyveler, buharda ya da ızgarada hazırlanmış yiyecekler, tahıl içeren gıdalar, sebzelerin çiğ olarak tüketilmesi, bol su tüketmek sizin beslenme ve pilates programınız için idealdir. Bunları sadece birkaç gün deneyip, vazgeçip bırakmak yerine, elinizden geldiğince sabırla uygulayıp emek gösterirseniz, bedeniniz de karşılığını size veriyor olacak.

Pilatesten Önce Nasıl Bir Öğün Hazırlamalıyım?

Gelelim en merak edilen, ‘pilates egzersizine başlamadan önce ne tüketeceğim?’ sorusuna. Yukarıda bahsettiğimiz besinlerden oluşan bir tabak size pilates dersi boyunca gerekli enerjiyi verecektir aynı zamanda yakacağınız kalori de göz önüne alınarak protein ve liflerle zenginleştirilmiş bir öğün kas kazanımınız için de faydalıdır. Pilates egzersizinden en az kırk dakika öncesinde alacağınız bu besinler, pilates dersinden maksimum fayda sağlamanıza yardım eder. Öğününüzü pilates dersinden yaklaşık kırk dakika önce alıp bitirdiğinizde beden, yediğiniz besinleri sindirmiş olur, böylece tüm ders boyunca hareketleri daha rahat yaparsınız. Eğer bu süre kısalırsa yani pilates dersinden hemen önce bir şeyler yerseniz, beden ders boyunca bu gıdayı sindirmekle uğraşır ve kas kazanımı, kalori yakımı faaliyetini durdurmak zorunda kalır. Sindirim problemi yaşamamak ve pilatesten maksimum verim alabilmek için öğün saatlerinize özen göstermeniz gerekiyor!

Pilates Sonrasında Ne Yapmalı?

Pilates egzersizinden yaklaşık yirmi dakika sonrası hafif bir ara öğün yaparak vücuda kaybettiği enerjiyi geri kazandırabilirsiniz. Ortalama bir buçuk saat sonra protein ve sebze ağırlıklı bir öğün tüketmeniz daha sağlıklı bir seçim olacaktır. Egzersiz sonrasında saydığımız tüm zararlı besinleri tüketmek kas gelişimini durdurur, yağ yakımını engeller ve egzersizden hiçbir fayda sağlanamaz, bizden söylemesi!

Bol pilatesli günler!