Pilates ile Sıkılaşma Süresi Ne Kadardır?

Günümüzde kilo vermek ve sıkılaşmak için izlenen yollar oldukça çeşitlendi. Uzun dönem yapılan egzersizler, kontrolsüz diyetler, aşırı spor yüklemesi bu çeşitlendirmenin en başında gelenlerden ve ne yazıkki bu çeşitlilik iyi sonuç vermekten öte, durumu daha da kötüye sürükleyebiliyor! Bu şekilde devam eden yanlış yöntemlerin sonucu kendini, yanlış şekillenmiş vücut hatları ya da tekrar alınan kilolar eşliğinde biçimsizleşen bedenler olarak gösteriyor. Eğer doğru bir sistem benimser, beslenme alışkanlıklarınızı değiştirir, kendinize uygun bir egzersiz sistemi belirlerseniz, bedeniniz de en iyi sonucu size kısa zaman içinde verecektir. Pilates bu sistemlerin başında geliyor, düzenli yapılan pilatesin sıkılaşmaya olan katkısı da göz ardı edilecek türden değil! Sıkılaşmaya giden yolu gelin birlikte inceleyelim!

Pilatesin Sıkılaşma Üzerindeki Etkisi

Pilates egzersizi bedeni güçlendirip, vücuda esneklik kazandırmasının yanında size ciddi bir sıkılaşma da sunar. Bedeni simetrik bir şekilde en yüzeysel kaslardan, en derindeki kaslara kadar çalıştırıyor oluşu pilatesin sıkılaşma üzerindeki etkisini maksimuma çıkarır . Bu da bedeninizin daha kısa sürede sıkılaşması ve bu sıkılığı daha uzun süre koruması anlamına gelir. Pilates aynı zamanda sırt ve karın kaslarını aktive ettiğinden, size daha dik ve dinamik bir duruş kazandırır. Pilates egzersizi, mat pilates ve aletli pilates olarak ikiye ayrıldığından zaman zaman hangi pilates türünün daha sıkı bir beden yaratacağı hep merak edilir.

Mat Pilates Mi Aletli Pilates Mi Bedeni Sıkılaştırır?

Pilatesin türü ne olursa olsun, beden üzerindeki etkisi artık herkes tarafından bilinir. Mat pilates egzersizi de yapsanız, reformer aletiyle yapılan reformer pilates de yapsanız bedeniniz belli bir süre sonra fark edilir ölçüde sıkılaşır ve güçlenir. Fakat elbette ikisi arasında hem teknik hem de temel farklar var. Örneğin; mat pilates ile kaslarınıza herhangi bir dirence karşı kuvvet uygulanmadığı için kişi maksimum vücut direncinin üstüne çıkmadan daha yavaş bir sürede sıkılaşma görür. Ortada kesinlikle sıkı bir beden olacak fakat aletli pilatese göre etkisini göstermesi biraz daha zaman alacaktır. Aletli pilateste ise kişinin kaslarına dirence karşı uygulanan bir kuvvet mevcuttur. Kişi vücut ağırlığı ile beraber reformer pilates aleti, pilates cadillac aleti, pilates chair aletlerinde bulunan direnç yaylarına karşı da kuvvet uygulayarak maksimum vücut direncinin üzerine çıkar ve daha hızlı gelişim göstererek, sıkılaşmayı daha hızlı fark eder. Pilates egzersiz sisteminde kullanılan materyaller, çalışılan pilates metodları, çalışma düzeninize ve sürekliliğinize göre sıkılaşma da o oranda değişim gösterecektir!

Ne Kadar Sürede Pilatesle Sıkılaşırım?

Pilates egzersizi her ne kadar hızlı sonuç verse de elbette düzenli bir program içinde yapılmalıdır. Haftada en az iki gün yapılacak ve devamlılığını sağlayacağınız pilates egzersizi ile  sıkılaşma sağlanmış olacaktır. Daha hızlı sonuç almak istiyorsanız haftada iki gün yerine (tabi gücünüz ve kondisyonunuz ilerlediği sürece) üç gün pilates yaparsanız sıkılaşma süreciniz hız kazanacaktır. Elbette egzersiz süresi de önemli! Ortalama 45-50 dakika yapılan pilates egzersizi, vücuda çok yüklenmeden, bedeni yormadan, iyi sonuç veren ideal bir süredir.

Kaç Derste Sıkılaşırım?

Pilates egzersizleri yapan kişilerin en çok merak ettiği şeylerden biri de pilatesi devamlı yapıp yapmayacakları ya da kaç ders sonunda kalıcı sıkılaşma sağlayacaklarıdır. Pilates egzersizi aslında bir yaşam biçimidir. Yani düzenli pilates yaparken  aynı zamanda uyku düzeninizi, beslenme şeklinizi, hayatınızı da belli bir rutine oturttuğunuz zaman, sıkılaşma, güçlenme ve esneklik de beraberinde gelir!

Tabiki hızlı değişimler için süre de düzen kadar önemli. Örneğin vücutta sıkılaşmanın gözle görülür bir hal alması için en az üç aya ihtiyaç var.  Bu durum kişilerin anatomik yapılarına göre de değişim gösterebilir. Bazı kişiler daha hızlı sonuç alırken bazı kişilerin biraz daha zamana ihtiyaç duyması bu bilgiler ışığında oldukça doğal. Kendi değişiminizi görmek için siz de vakit kaybetmeden pilatese başlayın!