Pilates esneklik kazandırır mı?

Bu yazımızda üyelerimizden sıkça aldığımız sorulardan birini cevaplamaya çalışacağız. Pilatesi duyan, yeni başlayan hatta bir süredir yapan üyelerimizde pilates ve esneklik le ilgili bir hayli kafa karıştıran sorular var. Özellikle pilatese henüz başlamamış üyelerimizin yönelttiği sorular arasında “Daha önce hiç pilates yapmadım, ayrıca hiç esnek değilimdir” ya da “pilates biraz stretching içeren bir egzersiz değil mi? Kasları uzatıyor diye duydum” şeklinde sorular çok sık karşılaştığımız sorular oluyor.

Keyifle okuyun ve paylaşarak faydalı bilgilerin yayılmasını sağlayın.

bepilatesyoga-stretching-1280x800

Pilates ve kas sistemi

Esneklik(Streching) Nasıl olur?

Öncelikle kısaca stretching hakkında biraz bilgi paylaşımda bulunalım. Stretching, iskelet hareketindeki denklemin yarısı olan antagonist(zıt, karşıt etkili) kasın uzatılmasıdır.Bu denklemin diğer yarısı da agonist kasının kasılmasıdır. Esneklik olmadan kaslarımız daha sert ve eklemlerimiz daha düşük hareket kabiliyetli olur ki bu da bizi serbestçe hareket etme yetisinden alı koyar. Örnek olarak hamstring kasları insanların esnek olup olmadıklarını sıklıkla ayırtedebilen kaslardan birisidir. Genellikle yogiler ve pilatesçiler daha uzun hamstring kaslarına sahip olurken koşucular egzersizlerini yapabilmek için daha sıkı hamstring kaslarına sahiptirler.

bepilateoga-strecthing-779x616

Esneme yeteneği nasıl geliştirilir?

Bilim insanı ve Esneklik Bilimi kitabının(Human Kinetics,1998) yazarı Michael Alter’e göre kas lifleri dinlenik zamana göre 150% esnetilebilir. Bu elastikiyet kaslara geniş bir yelpazade (en zor pilates hareketleri de dahil) hareket yapabilme imkanı sağlar.

Peki strecthing yeteneğimizi sınırlandıran kas liflerimiz değilse nedir? Bu sorunun cevabını yanıtlamaya çalışan esneme yeteneğimizi sınırlandıran faktörlerin ne olduğuna ve bu yeteneği nasıl geliştireceğimize odaklanan iki farklı yaklaşım var. Birinci yaklaşım esneyen kasın sadece kendisine değil; kasları birbirine bağlayan, onları sarmalayan ve organlarımıza bağlayan, bağ dokularının elastikiyetinin artışına odaklanırken ikincisi, esneme refleksine ve otonom sinir sistemine odaklanıyor. Pilates, birçok fitness ve zindelik egzersiz metodolojisinin yanında iki yaklaşıma da cevap veriyor. Bu yüzden esnekliğin geliştirilmesinde ve dayanıklılığın arttırılmasında çok etkili bir yöntem. Neredeyse bütün pilates egzersizleri (özellikle reformer da olanlar) hareketi ve enerjiyi aktaran bu çetrefilli ve hayati öneme sahip bağ dokularının hücresel kalitesini arttırır.

bepilateyoga-Pilates-Stretching-1024x683

Aktif Streching

Güçlü bir pilates egzersizindeki diğer önemli etken srecthing esnasında aktif olunmasıdır. Yani agonist kasınınzın sürekli etkileşimde olmasıdır. Bu strecthing türüne aktif strecthing denir. Başka bir deyişle hareketi bitirirken hareketi yapmanızı sağlayan agonist kasınızın direnci dışında hiçbir etkiye maruz kalmadan orada kalmanızdır. Örnek olarak Hamstring kaslarınızı esnetirken quadriceps kaslarına da direnç uygularsınız.

Pasif Streching

Diğer strecthing çeşidi pasif stecthing dir. Bu Strecthing türü aynı zamanda dinlenik strecthing yada statik-pasif strecthing olarak da anılır. Pasif Strecthing bir pozisyonu gerçekleştirip orada kalırken vücudunuzun başka bir bölümü, başka bir arkadaşınızın yardımı yada pilates çemberi gibi başka bir ekipmandan yardım almanızdır. Örnek olarak sırtüstü uzanmış pozisyonda bir ayağınız yerde uzanırken, diğerinin altına pilates çemberinin yerleştirin, ayağınızı ayak bileğinden point yapıp esnetin ve calf kaslarınız ile hamstringlerinideki esneme ve kasılmayı hissedin.

Esnemede Pilates Etkisi

Pilates, postürümüzü düzeltip kas yapımızı uzun ve doğru bir biçim alacak şekilde güçlendirip, kasları güçlendirmeye, kas kaybını önlemeye ve iskelet sistemimizi sağlıklı bir hale getirmeye yarayan  egzersizler bütünüdür. Pilates kas ve iskelet sistemimizi ciddi oranda esnetir, güçlendirir. Eklemlerimizi, bağ dokularımızı güçlendirerek sakatlıkları önler. Pilates hareketlerinin düzenli ve bilinçli yapıldığında vücuda ciddi oranda esnekliği kazandırdığı kanıtlanmış bir bilimsel gerçektir.

Bu yazımızda pilatesin esnemeye etkilerini ve esneklik yeteneği olmayan insanlarda pilatesin nasıl etkiler yaratabileceğini bahsettik. Pilatesin etkileri, prensipleri ve daha birçok güzel konu için blog sayfamızı inceleyebilirsiniz;

Geç kalmadan pilatesin mucizevi etkilerini keşfetmek için ücretsiz deneme dersine katılın:

Ücretsiz deneme dersi için hemen kaydol!

Reformer PilatesMedikal PilatesHamile Pilatesi

* Daha sağlıklı deneme dersi için Deneme ders politikamızı incelemenizi tavsiye ederiz. Kişisel bilgilerinizi kimseyle paylaşmıyoruz. Detaylı bilgi için Gizlilik Politikasını tıklayabilirsiniz.

Veya en çok okunanlarla keşfetmeye devam edin:

  • Duruş bozukluğu nedir?
  • Felsefik bir akım: Yoga!
  • Yoga mı? Pilates mi?
  • Pilates'in 6 temel prensibi!
  • Postur Nedir? Doğru Postur nasıl olmalıdır?
  • Pilates nedir?
  • Pilatesin faydaları nelerdir?
  • Reformer Pilates Nedir?

Bloğa Dön