Herkes Yoga Yapabilir mi?

Spora başlamadan önce genellikle hepimizin kafasında ön yargılar vardır, bunun yanında hepimiz ilk başlarda oldukça hevesliyizdir de. Bu önyargılardan bazıları; acaba yapabilecek miyim, vakit ayırabilecek miyim, yeterince güçlü müyüm, yeterince esnek miyim, bu spor dallarıyla ilgilenmek için çok mu yaşlıyım, uyum sağlayabilir miyim, herkes bana bakacak, bedenim yeterince fit değil ve buna benzer cümlelerle liste uzar gider. Aslında tek ihtiyacımız olan, aldığımız kararı harekete geçirecek küçük bir kıvılcım, bir eylemdir. Yogaya başlama hikayemiz de aslında birbirine çok benzerdir. Genellikle fiziksel ya da ruhsal bir problem sonucu doktor tavsiyesi ya da bir arkadaş tavsiyesiyle başlar bu yolculuk. Kendime bir iyilik yapayım ve iyi bir yoga stüdyosuna üye olayım diye başlayan bir hikaye çok nadirdir.

Nedir Bu Yoga?

Peki yogaya başlamaya karar verdik de kim içindir bu yoga, herkes için uygun mu, hepimiz yapabilir miyizi? Bu sorunun cevabı ‘evet’. Yoga diğer spor dallarıyla kıyaslandığında ‘rekabet’ gözetmediği için aslında spor veya egzersiz branşlarından biraz daha uzak ve farklı. Yogada yapılan duruşlar (asanalar) bedeni güçlendirmeye ve esnetmeye yönelik, yani bir efor sarf ettirip kalori yaktırıyor, bedende sıkılaşma sağlayıp belli bir forma sokuyor evet ama bunun yanında bedeni bu duruşlara sokup esnetmek, nefeslerle senkronize haline getirmek aynı zamanda zihinsel bir kontrol de gerektiriyor. Bu tabi ki düzenli bir yoga pratiği sayesinde oluşan bir süreç. O zaman şimdi önyargılarınızla yüzleşme zamanı! Ben asla yoga yapamam diyenler bu yazıyı dikkatle okusun!

Kimler Yoga Yapabilir, Herkes Yoga Yapabilir Mi?

Öncelikle bedeni kalkıp yürümesine engel oluşturmayan herkes yoga yapabilir. Yoga yapmak için belli bir kiloda olmak, esnek olmak, kaslarının güçlü olup olmaması, kronik hastalıklarının olması, genç olmak yaşlı olmak, gerekmiyor. Yoga kim olduğunuzla ilgilenmiyor, kadın veya erkek oluşunuzla, kilolu ya da çok zayıf olmanızla, çocuk ya da yaşlı olmanızla da ilgilenmiyor, çok esnek veya hiç spor geçmişinizin olmamasıyla, hasta veya sağlıklı olmanızla da ilgilenmiyor. Yoga ‘bir’leştiriyor, sizi kendinizle, sonra sizi etrafınızdakilerle ve daha sonra sizi evrenle bütünleştirmeye odaklanıyor.

Önyargılar ve Bahaneler

Aslında bizi çoğu aktiviteden uzaklaştıran da bu iki etken değil mi? Yapamayacağımızı düşündüğümüz her şeye karşı geliştirdiğimiz bahaneler, bizi ilerlemekten alıkoyar. İstediğimiz fakat ulaşamayacağımızı düşündüğümüz şeylere ise önyargıyla yaklaşırız, bu spor salonuna üye olmaktan tutun da tanımadığımız bir kişinin dış görünüşüne göre yaptığımız yorumlara kadar gider. Bu bize sadece boşa geçen zaman ve atalet (harekete geçememe) duygusundan başka bir şey vermez. Yogaya başladığınızda ilk fark edeceğiniz şey ne kadar önyargı dolu ve bahaneci olduğunuzdur. Bu yüzden yoga pratiğini tüm hayatımıza yaymak bize daha olumlu bir bakış açısı kazandırır ve sağlıklı, uzun bir yaşama kapı açar, iste bu yüzden evet herkes yoga yapabilir.