Hamile Yogası Nedir?

Yoga çok uzun yıllardır insanların pratik ettiği, ruh zihin beden üçlemesini bir araya getirmeye yarayan, fiziksel dayanıklılığı arttırmayı, bu yolla zihne ulaşıp zihni rahatlatmayı ve ruhu özgürleştirmeyi hedefleyen bir disiplindir. Yıllar içinde yoga disiplini değişmeden günümüze canlı bir şekilde ulaşmıştır. Ancak modern insanın endüstriyelleşmesi, hayat kalitesinin sekteye uğraması, günlük streslerle boğuşması sebebiyle form değiştirmiş yeni yoga ekolleri ortaya çıkmıştır. Yoga felsefesi bundan etkilenmemiş hala insanoğlunu derinden etkileyen, kişinin içsel yolculuğuna ışık tutan, onu zihnen ve bedenen bir adım ileriye taşıyan bir sistem olarak, geleneksel tavrını korumaya devam etmektedir.

Hamile yogasına bu pencereden baktığımızda, tamamen anneye ve bebeğe yönelik olması tartışmasızdır. Hamile yogası, annenin gün be gün değişen bedenindeki farkındalığın oluşturulması, doğum sürecine bedensel ve ruhsal olarak güçlü girebilmesi, bebeği ve kendine kaliteli zaman ayırması, fiziğini kuvvetlendirmesi, hormonların etkisi altında olan bedenine ve duygusal durumuna daha yumuşak bakabilmesi için oluşturulmuş bir sistemdir. Hamile yogasını doktorunuzdan onay
alarak, bu konuda uzmanlaşmış bir yoga eğitmeni ile yapabilirsiniz.

Anne ve Bebek için Hamile Yogasının Beden Üzerindeki Etkileri

Hamile yogası anne ve doğacak bebeği üzerinde yoğunlaşır. Annenin fiziksel durumu, hamileliğinin süresi yapılan duruşlar için önemlidir. Kadın hamilelik sürecinde birçok değişim yaşar. Bunlardan en belirgin olanı büyüyen bebeğiyle birlikte değişen bedeni, ağırlaşan karnıdır. Ağırlık merkezinin bu denli değişimi anneye alışık olmadığı bir ağırlık hissi verir, hal böyleyken sırt ve bel ağrıları hamilelik sürecinde gözlemlenebilir.

Yapılan yoga duruşlarıyla omurgayı dik tutmaya yarayan sırt kasları güçlendirilir. Böylelikle büyüyen bebeğin ağırlığını beden daha rahat taşır. Aynı şekilde uygulanan yoga pozları bacakları güçlendirerek değişen ve ağırlaşan bedeni rahat taşır hale gelir.

Pozlarla birlikte kas ve iskelet sistemi kuvvetlenir, hamilelik süresince yapılan yoga pozlarıyla beraber güçlenen kollar annenin bebeğini doğduktan sonra rahat taşıması için oldukça önemlidir. Esnetilen göğüs kafesi, güçlenen omurga yine bebeğin doğduktan sonra rahat emzirilmesini sağlar. Anne kendini daha dinç ve atik hisseder.

Hamilelik Süresince Annenin Gücünü Keşfetmesi Yoga ile Mümkün

Yoga dersi boyunca uygulanan nefes teknikleri anneyi doğuma hazırlayan diğer faktörlerdendir, anne doğum sırasında nasıl nefes alıp vereceğini keşfeder. Yapılan duruşlar kalça eklemi üzerinde oldukça etkilidir. Doğuma yaklaşıldıkça pelvik bölge esner ve yoga pozları doğal doğumu destekler, pelvik bölgedeki kasların ve eklemlerin esneklik kazanmasıyla hamilelik süreci daha rahat geçer.

Hamile yogası aynı zamanda annenin bebeğiyle iletişim kurabilmesine aralarında bir bağ oluşabilmesine yardım eder. Yapılan duruşlarla rahatlama ve genişleme hissi gelir, anne kendini daha güçlü ve doğuma hazır hisseder. Hamile yogası anneyi kaygılı düşüncelerden, stresten uzaklaştırır, iç organların işleyişini düzenler, bedeni esnetir, kramplardan ve kronik ağrılardan uzaklaştırır, yorgunluk hissini azaltır, annenin kendini daha değerli hissetmesini sağlar.

Hamile yogasının fiziksel olarak size ve bebeğinize karşı hiçbir olumsuz etkisi olmayacağı gibi yoganın şifalandırıcı etkisini hissedebilmeniz için hamile yogası oldukça keyifli bir seçimdir. Elbette doktorunuzun onayını aldığınız sürece!

Yoga Genel