Evde Tek Başıma Yoga Yapabilir miyim?

Yoga ile ilgili araştırmalarımızda, genellikle bize en yakın ve kolay gelen interneti seçeriz. Ulaştığımız bilgilerin ya da görsellerin birçoğu yüzünden, yoganın çok dinlendirici, bedeni gevşeten, ruha iyi gelen, çok basit pozlardan ibaret, herkesin kolaylıkla o anda yapabileceği duruşları içeren bir aktivite olduğu inancına kapılırız. Detaylıca bilmediğimiz çoğu şeye karşı merak besleriz ve onu kendi yöntemlerimizce keşfetmeye çalışırız. Bu aslında hem güzel hem de bizi yanlış yollara sürükleyecek insani bir dürtüdür. Gördüğümüz yoga pozları çok estetiktir, bizi esnek olmaya özendirir, stresten arınmış bir zihin yapısına kavuşmayı vaat eder, buraya kadar her şey harika ve doğru, fakat atladığımız bir şey var; evde tek başımızayken bir hevese kapılıp yogaya başlamak gerçekten bize fayda sağlayacak mıdır?

Neden Evde Yoga Olmasın?


Hayal etmeye çalışalım, daha önce herhangi bir spor deneyiminiz yok veya var, fakat rahatlamak, esnemek ya da sadece merak ettiğiniz için birkaç küçük araştırma sonucu yoga yapmaya karar verdiniz, evinizde uygun bir alan da var, neden olmasın diye düşünmeye başladınız bile, peki nasıl başlayacaksınız, ısınmak için neler gerekiyor, üst üste deniyorsunuz pozları, beden zorlanıyor ama pes etmek yok o elleriniz ayaklara illa değecek çünkü görsellerde öyle gözüküyordu, şimdi sıradaki pozları denemeye başladınız ama sanki ters giden bir şeyler var ve nefesiniz daralmaya başladı bile çünkü nefes yönergesi olmadan yoga pozlarında zorlanacağınızı bilmiyorsunuz, pes etmeye başlıyorsunuz, soğuyup dinlenmeden kalktığınız gibi kapatıyorsunuz görseli, hani rahatlayıp gevşeyecektiniz, aslında az önce bedeninizi ve zihninizi daha da strese soktunuz. İşte bu ‘yoga’ değil.

Kendi ‘Guru’ nu Kendin Bul

Yoga; bedeni belli bir disipline sokup, zihni kontrol altına alabilmektir. Bedensel disiplin süreci de ciddi bir yoga pratiği ve zaman sayesinde oluşacak, sabırlı olmamızı gerektiren bir yol. Bu yolda ihtiyacımız olan bir yol gösterici yani ‘guru’ ya da deneyimli bir ‘yoga eğitmeni’dir. Bütün yoga pozlarının bedende, kaslarda, sinir sistemi üzerinde ciddi etkisi bulunur, yoga dersi boyunca yapılan ders akışı belli bir plana göre hazırlanır, yani hatırı sayılır bir deneyiminiz yoksa ya da size yönerge verecek bir eğitmen ile çalışmıyorsanız kendi kendinize yoga yapmak sizi o anda olmasa da uzun vadede sakatlayacaktır. Bedeninizin en zayıf yerlerine yük binecek, kendinizi iyi hissetmek yerine anlam veremediğiniz tutulmalar yaşayacak, sonrasında ise yaralanmalara açık hale gelip, yoga yaparken sakatlandım diye düşüneceksiniz (yogada sakatlanma riski istatistiklere göre çok azdır). Bunların olmaması için güzel bir araştırma sonucu size en yakın ve kendinizi iyi hissettirecek bir yoga stüdyosuna üye olup, yoga eğitmeniniz eşliğinde yoga yapmanız çok daha keyifli ve sağlıklı bir yol.

Yoga Aslında Her Yerde

Belli bir süre eğitmeninizle yoga pratiği yapıp, temel felsefesini kavrayıp, doğru hizalanma ilkelerini öğrendiğinizde evinizde de yoga yapmaya devam etmek ise size dünyanın en güzel hissini yaşatacak.

Bol yogalı günlere!