Erkekler Pilates Yapabilir Mi?

Günümüzde pilates aslında ‘kadınlara özel bir egzersiz sistemi’ gibi görünse de, pilatesi erkeklerin de yapıp yapamayacağı çoğu erkek tarafından merak edilen bir konu. Aslında pilates, I.Dünya Savaşı sırasında yaralı ve yatağa mahkum kalmış askerlerin kaslarını güçlendirip, tedavi süreçlerine katkıda bulunmak amacıyla oluşturulmuş bir egzersiz programı. Yani temelinde pilates; bir erkek tarafından oluşturulmuş, yine erkeklerin bedenleri üzerinde çalışılıp, kesin sonuçları kanıtlanmış bir egzersiz sistemi. Fakat popüler kültürün etkisiyle, günümüzde sadece kadınlar pilates yapıyor gibi görünüyor, buna rağmen birçok spor branşıyla uğraşan erkek de aslında pilates yapıyor.

Pilatesin Erkekler Üzerindeki Etkisi

Pilatesin kurucusu olan Joseph Pilates, pilatesi savaş döneminde askerleri rehabilite etmek, sakatlanmış ve yatağa mahkum kalmış askerleri iyileştirip onlara güç kazandırmak amacıyla oluşturmuş ve kendisi bu çalışma metoduna ‘kontroloji’ adını vermiştir. Yani uzun dönemler öncesi pilates yalnızca erkeklerin çalışmış olduğu bir  egzersiz sistemidir. Günümüzde pilatesle ilgili doğru bilinen yanlışlardan biri de, tam olarak bu konuyla alakalı olan; ‘erkekler pilates yapamaz’ söylemidir. Fakat bu durumun tam aksine pilates, erkekler için en ideal egzersiz sistemleri arasındadır. Çünkü erkek bedeni kas kütlesi bakımından yoğundur ve çoğu erkek hangi işle uğraşırsa uğraşsın bu kas kütlesini aktif ve güçlü tutmak zorundadır. İster beden gücüyle çalışan bir erkek olsun, ister masa başı bir işte çalışan bir erkek olsun, tüm bedenin çalıştırılıp, kasların esneyip rahatlatılması tüm erkeklerin ihtiyacıdır. Pilatesin omurga, kas ve iskelet sistemi üzerinde çalışıyor oluşu, cinsiyet, kilo, beden tipi fark etmeksizin, her bireyi daha aktif ve dinamik kılar.

Toplumumuzda pilatese sadece kadın egzersizi gözüyle bakılmaktadır, oysa pilatesin amacı karın bölgesini güçlendirmek, sırt ve beli, omurgayı taşıyan büyük kas gruplarını güçlendirmek, kasların esnekliğini artırmak, sıkılaşmak, incelmek ve kilo vermeye yardımcı olmakatır, aynı zamanda anatomi fark etmeksizin her bedene fayda sağlamaktır. Erkeklerin egzersiz tercihi daha çok fitness, kardiyo, vücut geliştirme olsa da, günümüzde bu branşlarla uğraşan çoğu erkek antrenman programlarına haftada en az iki gün pilatesi de eklemektedir. Bunun sebebi pilatesin sadece yüzeysel değil en derindeki kasları da güçlendiriyor olması ve bedendeki tüm kasları esnetmesidir. Pilatesin, bedeni hem içeriden hem dışarıdan aktifleştirmesi en çok tercih edilen sebepler arasındadır.

Erkek Anatomisine Pilatesin Faydaları Nelerdir?

  • Sadece büyük kaslar yerine en derinde bulunan kas gruplarını da çalıştırır.
  • Vücuda esneklik kazandırır.
  • Vücudun denge yeteneğini geliştirir.
  • Vücudu şekillendirir.
  • Kas sistemini güçlendirir.
  • Postürel bozukluklukları iyileştirir.
  • Yorgunluğu azaltır, enerji verir.
  • Pilateste doğru nefes alış-veriş sayesinde, kan ve kaslarda oksijen seviyesi artar.
  • İç organların işleyişi düzenlenir.
  • Stres hormonu azalır, daha mutlu ve neşeli hissetmenizi sağlar.

Pilatesi Her Erkek Yapabilir Mi ?

Bazı spor dallarıyla ilgilenen birçok erkek, çoğunlukla kendi antrenman programlarına pilatesi de dahil etmektedir. Sizin de eğer ilgilendiğiniz bir spor branşı varsa yanında haftada iki gün düzenli pilates yaparak kondisyonunuzu koruyabilir, kaslarınızı daha dinç ve esnek hale getirebilirsiniz. Bunun yanında pilatese başladığınızda mutlaka eğitmeninizle önce postür analizi yapıp ardından pilates çalışmalarınıza geçmelisiniz. Böylelikle sizin bedeninizin ihtiyacına yönelik bir ders akışı hazırlanır ve size uygun olan bu seriyi uygulamak daha iyi gelir. Başlangıç için haftada iki gün, elli dakikalık bir program yeterlidir, sonrasında sayısını eğitmeninizle görüşerek artırabilirsiniz. Eğer herhangi bir rahatsızlığınız varsa doktor onayı alarak pilatese başlamalı ve eğitmeninizle rahatsızlığınız paylaşmalısınız.

Kilo problemi yaşayan biriyseniz, ilk önce diyetisyeninizle görüşerek size uygun bir beslenme programı oluşturmasını isteyebilir, daha sonrasında pilatesle birlikte beslenme rutininizi de aksatmadan derslere katılımınızı sürdürebilirsiniz. Unutmayın ki, pilates kadın erkek fark etmeksizin bedeni iyileştirmeye yarayan bir egzersiz sistemidir. Kendi bedeninizin sınırları ölçüsünde, kontrollü ve düzenli pilates egzersizlerinizi yaparsanız, bedeninizdeki ve hayatınızdaki olumlu değişimleri fark edebilirsiniz!

 

Bol pilatesli günler!