Betül İdku

Betül İdkü, Yoga Eğitmeni

27 Kasım 1984 İstanbul doğumlu Betül, asansör sektöründe uluslararası bir firmada satın alma görevine devam etmekte ve bir yandan da yoga eğitmenliği yapıyor.

Betül’ün beden-hareket egzersiz ve dengeli beslenme merakı 2003 üniversite yıllarında başladı ve yaklaşık 3 yıl pilates yaptı, 3,5 yıldır da yoga yapıyor.  Yoga ile tanışması yüksek lisans öğrencilik dönemlerinde daha da derinleşti. Bir yandan dil eğitimi, bir yandan iş hayatı, iş eğitimleri derken bütün enerjisini kullandığı dönemlerde yoga yapmaya başladı ve kendisi ile ilgili farkındalığına tanık oldu.

Yoga onun için, aklı, bedeni, ruhu keyifli bir yolculuk etmesi, tüm duygularıyla an’ da kalmak ve hissetmek anlamına geliyor. Betül, önce  kendi içsel yolculuğu ile başladığı yoga alanında,  derinleşmek ve deneyimlerini paylaşmak amacıyla, (2017-2018) Uluslararası Yoga Alliance onaylı 200 Saatlik Yoga Eğitmenlik Eğitimini Hikmet Gürbüz ile tamamladı.  Hamile ve Hamilelik Sonrası Yoga Eğitmenlik Programı, Dr. Neslihan İskit ile (2018) tamamladı. Betül, Eğitimlerine Mizaca Göre Ömür Boyu Beslenme ve Egzersiz, Rıdvan Kır (2018) ve Ashwattha yoga kampı (2018) workshoplarına katılarak devam etti. Kas- iskelet sistemi yapısı işlevi ve nefes alma sanatı üzerinde kendisini geliştirmeye devam ediyor.

Yoga ile bedenimi daha özgür ve sağlıklı hissediyorum. Bedenim özgürleştikçe, zihnim de özgürleşiyor…Zihnim özgürleştiğinde ise mutluluk var, sevgi var… Kendime verdiğim en büyük hediye, yogadan her zaman besleniyorum. Hocalık yaparken, bir yandan da öğrenci olmak harika, öğrenecek o kadar çok şey var ki… Yoga ile herkesin bir gün yollarının kesişmesini diliyorum.