Cadillac Pilates Nedir?          

Pilates aletlerini Joseph Pilates, II.Dünya Savaşı sırasında yaralı askerlerin yataklarına yay takarak onları iyileştirmek amacıyla oluşturmuştur. Joseph Pilates, bu egzersizi daha öncesinde tasarlamış ve askerler üzerinde uygulamıştır, bu sayede askerleri yataktan kaldırmadan hızlı bir iyileşme sürecinin zeminini hazırlamıştır. Cadillac adındaki pilates aleti, bu çalışmaların sonucunda tüm pilates aletlerinin arasında en büyüğü olarak ortaya çıkmıştır. Joseph Pilates, cadillac ismini, aletin benzerliğinden ve büyük oluşundan dolayı o yıllardaki ‘Cadillac’ arabasına benzettiği için koymuştur. 

Cadillac Pilatesle Ne Tür Egzersizler Yapılır?

Cadillac piltesle 70-80 civarında hareket yapabilirsiniz. Cadillac pilates, asıl olarak core (karın) kasları hedef alsa da, hareket çeşitliliği sayesinde tüm bedeni, tüm kasları çalıştırır, güçlendirip uzatır. Cadillac için, tüm kasları uzatmasının yanı sıra omurga esnekliğini arttıran, omuz ve sırtı güçlendirip şekillendiren ve vücudunuzdaki gerginliği alan muhteşem bir pilates aleti de denebilir! Cadillac aletinde ayakta, yatarak, asılarak, pek çok hareket denenebilir. Yatılarak yapılan egzersizlere ek olarak kol ve bacakların yaylara tutunarak ya da asılarak yapıldığı egzersizler, tüm el ve ayak bileklerini, üst ve alt vücut kaslarını etkili bir şekilde güçlendirip çalıştırır. Cadillac aletinde, yay ve barların, yapılan tüm duruşların zorluk derecesini yükselttiğinden, cadillac aleti mat üzerinde yapılan pilatese oranla, bedenin güçlenmesine daha büyük katkı sağlar. Bu da akıllara şu soruyu getirebilir; Mat pilates mi Cadillac pilates mi?

Cadillac Pilatesin Mat Pilatesten Farkı Nedir?

Cadillac pilates, mat pilatese göre yay ve barlar yardımıyla yapıldığı için biraz daha zordur, mat pilatese oranla, cadillac aletiyle çalışmak biraz daha dayanıklılık, esneklik ve koordinasyon gerektirir. Mat pilates yerde, matın üzerinde yapılırken, cadillac pilates, cadillac aletinin üzerinde, yerden yüksek bir şekilde, aletin aparatlarından destek alınarak yapılır. Cadillac aletindeki hareketleri yapmak güç ve dayanıklılık gerektirdiğinden, denge hissinizin gelişmiş ve bir süredir pilatesle veya başka bir spor dalıyla ilgilenmiş olmanız sizin avantajınız olacaktır! Cadillac pilatesin gözle görülür etkileri daha barizdir. Cadillac pilatesin de mat pilatesin de uzman bir eğitmen eşliğinde yapılması gerekir. Mat pilatesi, matınız olduğu sürece her yerde yapabilirsiniz fakat cadillac pilates için cadillac aletine ihtiyacınız olacaktır. Bunu da tabii ki iyi bir pilates stüdyosunda deneyimleyebilirsiniz.  Aynı zamanda cadillac ile yapılan egzersizler, diğer egzersiz çeşitlerine göre daha fazla denge ve güç gerektiren duruşlar olduğundan, uzman bir eğitmen eşliğinde yapılmalıdır.

Cadillac Pilatesi Kimler Yapabilir?

Cadillac pilatesin, diğer pilates egzersizlerine göre zorluk derecesi daha fazladır. Daha önce spor geçmişi olan kişiler, reformer pilates ya da mat pilatesi belli süre yapmış kişiler için uygundur. Ama spor geçmişi olmayan kişiler için cadillac aleti, pilatese başlangıç için uygun bir alet olmayacaktır. Fakat denemeden karar vermek zor! Bu yüzden donanımlı bir eğitmenle basit duruşları, eğitmeninizden destek alarak deneyebilirsiniz. Böylece hem cadillac aletini tecrübe etmiş hem de yeni bir şey denemenin keyfini çıkarmış olursunuz!

Aynı zamanda cadillac ile yapılan egzersizler reformer egzersizlerinden çok daha çeşitli ve zorlu olmasından dolayı cadillac, bugün klinik pilates merkezlerinde fizik tedavi süreçlerinin bir parçası olarak sıklıkla tercih edilmektedir. Yani hem iyileşmek hem form tutmak için cadillac pilatesle bir an önce tanışmanızda fayda var!